Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Zhdėmtimi i dėmit ekonomik tė rekomanduar nga KLSH nė vitet 2008-2012

6 vite mė parė
share()?>
Njė nga llojet e masave qė KLSH ka tė drejtė tė propozojė nė fund tė procesit tė auditimit e qė ndėr tė tjera synon rekuperimin e dėmit qė i ėshtė shkaktuar Buxhetit tė Shtetit, ėshtė ai i zhdėmtimit ekonomik. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim nivelin e kthimit tė dėmit ekonomik tė konstatuar nga KLSH pėr vitet 2008-2012 nga personat pėrgjegjės tė identifikuar gjatė akteve tė kontrollit.


 


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pavarėsisht punės sė KLSH-sė nė evidentimin e dėmit ekonomik tė shkaktuar nga administrimi i fondeve dhe pėrmirėsimit tė saj sidomos nė dy vitet e fundit, niveli i arkėtimit tė dėmit tė rekomanduar nga ky institucion pėrbėn njė nga mė shqetėsuesit e viteve tė fundit. Qė nga viti 2008, ai ka ardhur vazhdimisht nė rėnie, pėr tė arritur minimumin nė 2012-n. Ecuria e kėtij treguesi jepet nė grafikun e mėposhtėm:


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Trendi rėnės i kėtij treguesi lidhet ngushtėsisht me shoqėritė e institucionet qė kanė shkaktuar dėmin ekonomik. Kėshtu, shoqėritė Albpetrol dhe OST, tė cilave sė bashku, nė vitin 2011 iu konstatuar njė dėm prej 5.8 miliardė lekėsh, janė nė tė njėjtėn kohė pėrgjegjėse edhe pėr nivelin e ulėt tė arkėtimit tė dėmit ekonomik. E njėjta situatė paraqitet edhe nė vitin 2012, ku rreth 68% e dėmit i pėrket shoqėrisė Albpetrol dhe  mosarkėtimi i saj kontribuon ndjeshėm nė nivelin e ulėt tė kėtij treguesi. Nė kėtė nivel ka ndikuar gjithashtu edhe mosarkėtimi total i dėmit tė KESH sh.a. dhe arkėtimi i vetėm 30% i dėmit tė konstatuar nga marrėdhėniet koncesionare nė Ministrinė e Energjitikės, Tregtisė dhe Ekonomisė. Megjithatė, duhet theksuar se KLSH nė raportin e saj tė vitit 2012 (fq 25) e cilėson dėmin e shkaktuar nga Albpetrol “nė proces arkėtimi”, pėrfundimi me sukses i tė cilit do tė pėrmirėsonte nė mėnyrė tė ndjeshme treguesin e arkėtimit tė dėmit ekonomik.

Ajo qė mund tė thuhet nė fund tė kėsaj analize, duke pasur parasysh edhe treguesit e zbatueshmėrisė sė masave organizative dhe administrative e disiplinore ėshtė se duhet rritur kapaciteti, kėmbungulja dhe autoriteti i KLSH-sė nė zbatimin e rekomandimeve tė dhėna prej saj, pasi vetėm nė kėtė mėnyrė, dėmet e gjetura do tė reflektoheshin nė rritjen e pėrgjegjshmėrisė sė pėrdorimit tė fondeve e funksioneve publike.

  1. Tė dhėnat mbi masat e rekomanduara dhe zbatimin e tyre pėr vitet 2008-2012 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.