Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Institucionet dhe shoqėritė qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2012

7 vite mė parė
share()?>
Viti 2012 ėshtė karakterizuar nga dėmi mė i lartė ekonomik i evidentuar ndėr vite nga Kontrolli i Lartė i Shtetit, i cili ėshtė shoqėruar gjithashtu edhe me numrin mė tė lartė tė kallzimeve penale tė bėra nga ky institucion pranė Prokurorisė. Dėmi total i evidentuar pėr 2012-n arriti nė rreth 13.5 miliardė lekė, ndėrkohė qė numri i kallzimeve penale u bė pėr 125 persona.

Pjesa mė e madhe e dėmit ekonomik u shkaktua nga Albpetrol sh.a. pėr 9.19 miliardė lekė, ndėrkohė qė 12 persona janė cuar pėr ndjekje penale pėr shpėrdorim detyre. Nė vend tė dytė, si shkaktari kryesor i dėmit pėr vitin 2012 renditet KESH sh.a. me rreth 2,5 miliardė lekė, tė ardhura si pasojė e moslikujdimit tė detyrimeve kontraktore ndaj saj (rreth 2.4 miliardė lekė) dhe dėm tė fushėn e prokurimeve pėr 54 milionė lekė. Tė dyja kėto shoqėri aksionere shpjegojnė rreth 85% tė dėmit total.
 
Ndėrkohė, ndėr institucionet qėndrore e vendore qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik pėr vitin 2012 mund tė pėrmenden: Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, i cili ėshtė institucioni me dėmin mė tė lartė tė evidentuar pėr vitin 2012 me 606.9 milionė lekė. Ky dėm ėshtė shkaktuar nė sektorin e “shitjes dhe dhėnies me qera tė pasurisė publike”, nė mėnyrė mė specifike, nė sektorin e koncesioneve, i cili ėshtė shoqėruar edhe me kallzimin penal tė 5 personave pėr shkelje tė pabarazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera apo ankande publike. Pas saj vjen Ministria e Brendshme me rreth 225.6 milionė lekė, dėm i cili ėshtė shkaktuar i gjithi nė fushėn e prokurimeve. Edhe ky kontroll ka pėrfunduar me kallzim penal pėr 4 persona, me motivacionin e shpėrdorimit tė detyrės.

Autoriteti i Aviacionit Civil ėshtė institucioni qė vijon, me 65 milionė lekė, 86.5% e sė cilės i pėrket dėmit nė shpenzime operative. Kontrollin nė kėtė institucion, KLSH e ka shoqėruar edhe me kallėzim penal ndaj 2 personave pėr shpėrdorim detyre dhe pėr shkelje tė pabarazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera. Ndėrkohė, Drejtoria Rajonale e Sigurimeve Tiranė pėr vitin 2012 ėshtė evidentuar me njė dėm prej 60 milionė lekėsh, pėr t’u ndjekur nga ALUIZNI Qendėr Tiranė me 51 milionė lekė, pėr tė cilin ėshtė bėrė edhe kallzim penal pėr 4 persona. Drejtori tė tjera tė ALUIZNIT qė kanė shėnuar dėm tė lartė ekonomik pėr vitin 2012 kanė qenė edhe Drejtoria ALUIZNI Vlorė me 35.4 milionė lekė, nė tė cilėn ėshtė bėrė kallzim penal pėr 2 persona, njė ndėr tė ciliėt pėr vetė Drejtorin e Drejtorisė Rajonale, si dhe ALUIZNI Rajonal Durrės me 31 milionė lekė, pėr tė cilin janė kallzuar 12 persona pėr shpėrdorim detyre.

Lista vijon me Universitetin “Eqrem Ēabej”, tė cilit i ėshtė pėrllogaritur njė dėm prej 33.4 milionė lekėsh, ku pjesa mė e madhe ėshtė evidentuar nė sektorin e pagave (rreth 94%).

Viti 2012 ėshtė karakterizuar nga njė dėm i lartė ekonomik edhe nė organet e pushtetit vendor. Kėshtu, renditja kryesohet nga Bashkia Sarandė me 70 milionė lekė, dėm i shkaktuar nė pjesėn mė tė madhe nė fushėn e urbanistikės me 55.4 milionė lekė e nė fushėn e prokurimeve pėr 12.7 milionė lekė. Gjithsej, KLSH ka bėrė kallzim penal pėr 10 persona pėr kėtė institucion, ndėr tė cilėt renditen edhe Drejtori i Urbanistikės dhe Drejtori Ekonomik.

Pas saj vjen Bashkia Pogradec  me 46.4 milionė lekė, i vlerėsuar nė tre sektorė kryesorė: prokurime (20.7 milionė), urbanistikė (13.2 milionė) dhe shpenzime operative (12.1 milionė). Nė fund tė procesit tė auditimit, KLSH ka kallzuar 8 persona pranė Prokurorisė, ku pėrfshihet vetė Kryetari i Bashkisė dhe 2 Zv.Kryetarėt. Sė fundmi renditet edhe Bashkia Korcė me 31 milionė lekė, ku peshėn mė tė madhe (56%) e zė dėmi nė fushėn e prokurimeve, ndėrkohė qė 3 persona janė cuar pėr ndjekje penale. 

Grafiku nė vijim paraqet institucionet, shoqėritė dhe projektet qė kanė pasur dėmin mė tė lartė ekonomik pėr vitin 2012:


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndėrsa nė formė tabelare, informacioni pėr vitin 2012 do tė ishte si mė poshtė:


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: OD
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.