Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Institucionet dhe shoqėritė qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2011

7 vite mė parė
share()?>
Duke marrė shkasė nga dėmi i lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit i evidentuar gjatė punės audituese tė KLSH-sė pėr vitet 2011-2012, Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi institucionet dhe shoqėritė kryesore qė kanė shkaktuar pjesėn mė tė madhe tė tij.

Kėshtu, gjatė vitit 2011, dėmi ekonomik ishte rreth 7 miliardė lekė, 55.7% e tė cilit apo 3.9 miliardė lekė u shkaktua vetėm nga Albpetrol sh.a. kryesisht si pasojė e furnizimit me naftė bruto, gaz natyror dhe hollues nga ARMO sh.a. si dhe nga moslikujdimi nė afat i faturave tė shitjes sė naftės. Nė vend tė dytė renditet njė tjetėr sh.a., OST-ja, me rreth 1.9 miliardė lekė, qė pėrbėn edhe 27% tė dėmit total pėr 2011-n.

Pėrvec kėtyre dy shoqėrive qė kanė shkaktuar pjesėn mė tė madhe tė dėmit, interes paraqesin edhe disa institucione qėndrore e vendore. Drejtoria e Politikave tė Pyjeve dhe Kullotave Tiranė ėshtė institucioni me dėmin mė tė lartė ekonomik pėr 2011-n, me rreth 342 milionė lekė, i evidentuar nė sektorin e “shitjes dhe dhėnies me qera tė pasurisė publike”.

Pas saj vijnė: dėmi prej 142.8 milionė lekėsh nė sektorin e doganave, i shkaktuar nga Dega e Doganės Durrės; Bashkia Lushnje me 49.1 milionė lekė, ku pjesa mė e madhe i pėrket dėmit nė urbanistikė (rreth 32.3 milionė lekė apo 65%) dhe nė prokurime (13.4 milionė lekė); Universiteti “Ismail Qemali Vlorė”, me 48.7 milionė lekė, ndėr tė cilat 31 milionė lekė dėm nė sektorin e tatim-taksave dhe 17 milionė lekė nė sektorin e pagave; Bashkia Tiranė me 41.9 milionė, ku 73% e dėmit apo rreth 30 milionė lekė ėshtė evidentuar nė sektorin e prokurimeve dhe 7.5 milionė nė sektorin e tatim-taksave; Bashkia Durrės me dėm 26.1 milionė lekė, 86% e sė cilės nė fushėn e prokurimeve; Bashkia Fier me dėm rreth 25.6 milionė lekė, ku pjesa mė e lartė e dėmit edhe kėtu ėshtė evidentuar nė fushėn e prokurimeve (41%), por edhe nė urbanistikė (33.5%), pėr ta mbyllur me Ministrinė e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, 23.2 milionė lekė, ndėr tė cilat 15.2 milionė nė sektorin e prokurimeve dhe 8 milionė lekė nė sektorin e shpenzimeve operative.

Ndėrkohė, pėrveē kėtyre institucioneve, mund tė pėrmenden edhe dy projekte me financim tė huaj, kontrolli i tė cilave ka rezultuar me dėm relativisht tė lartė ekonomik: projekti “Ndėrtimi i rrugės Lushnje-Fier” me 28.8 milionė lekė dhe “Menaxhimi i burimeve ujore” me 24.7 milionė lekė. Sipas KLSH-sė, dėmi i tyre ka konsistuar kryesisht nė fushėn e pagave, shpėrblimeve dhe prokurimeve.
Grafiku nė vijim paraqet dėmin ekonomik nė vlerė pėr shoqėritė, institucionet apo projektet kryesore qė kanė e ka shkaktuar atė pėr vitin 2011:


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tabela pėrkatėse paraqitet:


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  1. Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitin 2011 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.