Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Vdekshmėria e nėnave nė lindje 1993-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi vdekshmėrinė mėmėsore nė Shqipėri . Shkalla e vdekshmėrisė mėmėsore ėshtė numri i grave qė vdesin gjatė shtatzėnisė dhe lindjes, kundrejt njėqind mijė lindjeve tė gjalla. Raporti bazohet nė tė dhėnat e  Organizatės Botėrore tė Shėndetit dhe Bankės Botėrore. Ky indikator pėrllogaritet nė pesėvjeēar, pasi merr nė konsideratė numrin e nėnave qė vdesin pėr 100 000 lindje, numėr qė pėr vende tė vogla si Shqipėria do edhe mė shumė se tre vite pėr tu pėrmbushur.

Pėr vitet 2008-2012 vdekshmėria mėmėsore qėndron nė nivelin 27 vdekje pėr njėqind mijė lindje. Ky indikator ka ardhur nė rėnie pasi nė vitet 1993-1997 shėnohet nė nivelin  43 vdekje nė njėqind mijė lindje.


Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetit, Banka Botėrore
http://data.worldbank.org/indicator/SH.STA.MMRT
Komentet dhe Analiza: ODA

Edhe nė krahasim me rajonin Shqipėria ka njė tregues tepėr negativ. Ajo  radhitet nė mėnyre alarmante si vendi me vdekshmėri mėmėsore mė tė lartė nė rajon. Nė vendin tonė nė ēdo njėqind mijė lindje vdesin tre herė mė shumė nėna se sa nė Maqedoni , dhe rreth katėr herė mė shumė nėna se nė Mal Tė Zi . Nė krahasim me Greqinė nė Shqipėri vdesin nėntė  herė mė shumė nėna nė njėqind mijė lindje.

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetit, Banka Botėrore 
http://data.worldbank.org/indicator/SH.STA.MMRT
Komentet dhe Analiza: ODA

Vdekshmėria mėmėsore ėshtė njė tregues qė vlerson sistemin shėndetsor dhe zhvillimin social ekonomik tė njėvendi.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni Didi