Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Vdekshmėria e foshnjave nė lindje, Shqipėria dhe krahasimi me vende tė Rajonit

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna mbi Vdekshmėrinė Foshnjore nė Shqipėri. Tė dhėnat janė hulumtuar nė formė krahasimore sipas viteve e po kėshtu nė krahasim treguesi pėr Shqipėrinė dhe vende tė tjera tė Rajonit. Hulumtimi bazohet nė tė dhėnat e databazės publike  Organizatės Botėrore tė Shėndetit dhe Bankės Botėrore.

Vdekshmėria foshnjore ėshtė njė tregues i rėndėsishėm i kushteve shėndetsore tė njė vendi. Ky tregues pėrdoret edhe pėr krahasimin e zhvillimit socio-ekonomik tė shteteve (sa mė i lartė treguesi, aq mė problematike ėshtė situata). Vdekshmėria foshnjore ėshtė numri i foshnjeve qė vdesin para se tė arrijnė moshėn 1 vjeē pėr  cdo 1 000 lindje.Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetit, Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė se do tė vėshtronim ecurinė ndėr vite tė kėtij indikatori nė vendin tonė, vėme re se numri i vdekjeve foshnjore nė 1000 lindje ka ardhur duke u ulur. Pėr vitin 2011 ky indikator shėnon vlerėn mė tė ulėt tė numrin tė vdekjeve foshnjore qė nga viti 1983, viti i cili shėnon dhe numrin mė tė lartė tė vdekshmėrisė foshnjore, konktretisht 44 vdekje nė 1000 lindje tė foshnjeve.

Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria renditet si vendi me treguesin pėr vdekshėmrinė foshnjore mė negative dhe problematike nė Rajon. Shqipėria ka normėn mė tė lartė tė vdekjes pėr foshnjat me 13 raste tė moshės 0 – 1 vjec nė cdo 1 000 lindje. Shqipėria ka indikator mė negativ se Maqedonia ku pėr cdo 1 000 lindje vdesin 9 foshnja zero deri njė vjec. Ne shėnojmė gjashtė vdekje foshnjash mė shumė nė cdo 1 000 lindje krahasuar me Bosnje dhe Hercegovina. Mė shumė se dyfishin e vdekjeve tė Serbisė, trefish krahasuar me Greqinė dhe katėr herė mė shumė se Italia.


Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetit, Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Situata nė rėnie e vdekshmėrisė foshnjore ėshtė e natyshme sa kohė nė Shqipėri ka rėnė ndjeshėm edhe numri i lindjeve pėr cdo nėnė. Por ky indikator me vlera nga mė negativet nė Rajon dhe Europė tregon ende njė nivel jo tė kėnaqshėm dhe njė siguri tė ulėt pėr jetėn e nėnave dhe foshnjave ė lindje. Mesatarja e Bashkimit Europian ėshtė 5 foshnja nė cdo 1000 linjde.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni Didi