Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Zbatueshmėria e masave organizative dhe masave administrative/disiplinore tė KLSH gjatė viteve 2008-2012

7 vite mė parė
share()?>
Nė pėrfundim tė procesit tė kontrollit dhe nė varėsi tė gjetjeve tė tij, KLSH gėzon tė drejtėn pėr tė rekomanduar masa tė karakterit organizativ, administrativ/disiplinor si dhe masa pėr zhdėmtim ekonomik. Gjithashtu, ky institucion mund tė propozojė dhe rekomandojė ndryshime apo pėrmirėsime tė akteve ligjore dhe nėnligjore nė fuqi. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e masave organizative dhe masave administrative e disiplinore tė lėshuara nga KLSH gjatė viteve 2008-2012 si dhe masėn e zbatimit tė tyre.

Masat organizative nėnkuptojnė rekomandimet e KLSH-sė pėr pėrmirėsimin e sistemit tė menaxhimit, drejtimit, organizimit tė punės si dhe kontrollit tė brendshėm tė njėsisė sė audituar. Tabela nė vijim paraqet masat organizative totale tė dhėna pėr vitet 2008-2012 si dhe nivelin e zbatimit tė tyre. 


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sikurse mund tė vihet re, numri i rekomandimeve nė formėn e masave organizative ka ardhur nė rritje nga viti nė vit, pėr tė arritur vlerėn maksimale nė vitin 2012, me 2194 masa. Ndėrkohė, niveli i zbatueshmėrisė sė tyre duket se nuk ka pasur tė njėjtėn tendencė. Kėshtu, nga 79% nė 2008-n, ajo ėshtė ulur nė rreth 75% pėr 2012-n. Megjithatė, gjatė analizės duhet mbajtur parasysh se numri mė i lartė i masave tė rekomanduara rrit edhe shkallėn e vėshtirėsisė nė pėrmbushjen e tė gjitha masave. Kėshtu, nga krahasimi nė vlera absolute, 2012-a shėnon edhe vitin me mė shumė masa tė zbatuara, 1659, rreth 556 mė shumė se nė 2011 dhe 1.8 herė mė shumė se nė 2008-n.

Masat administrative dhe disiplinore paraqesin njė interes tė vecantė, pasi ato lidhen me personat pėrgjegjės qė kanė shkaktuar dėmin e konstatuar nga ana e KLSH-sė, qoftė ky ekonomik apo jo. Ato variojnė nga 'Vėrejtje me shkrim', nė 'Vėrejtje me paralajmėrim', e deri nė 'Largim nga detyra' dhe 'Largim nga puna'. Nė kėtė kategori pėrfshihen gjtihashtu gjobat administrative nė favor tė shkaktarėve tė dėmit. Edhe ecuria e zbatueshmėrisė sė kėtij treguesi pėr vitin 2012 nuk kanė qenė e kėnaqshme. Nga 78% nė 2008-n, ajo arriti nė 80% nė 2010-n, ndėrsa nė vitin 2012 shėnoi nivelin mė tė ulėt me rreth 70%. Megjithatė, sėrisht duhet tė sillet nė vėmendje rritja e numrit tė masave administrative e disiplinore tė lėshuara sidomos vitin e fundit, tė cilat arritėn nė 1221, rreth 69% mė shumė se nė 2011-n.


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nga njė hulumtim mė i detajuar i zbatimit tė masave administrative dhe disiplinore sipas llojit pėr vitin 2012, vihet re se niveli mė i ulėt i pėrket zbatimit tė masave 'Largim nga shėrbimi civil' (zbatuar 5 nga 27 tė rekomanduara, apo 18,5%), 'Largimi nga puna' (zbatuar 53 nga 121, apo 43.8%) dhe 'Masa administrative-gjoba' (zbatuar 82 nga 146, ose 56.2%). Pėr vetė karakteristikėn e tyre, mė problematike situata shfaqet nė zbatimin e masave 'Largim nga puna' ku personat pėrgjegjės qė kanė kryer dėm ekonomik dhe shpėrdoruar fondet publike vazhdojnė ende tė qėndrojnė nė vendet e tyre tė punės, pavarėsisht evidencave tė gjetura nga KLSH. Nėse kėtij fakti i shtohet edhe efekti domino i mungesės sė ndėshkimit tė personave pėrgjegjės, situata do tė ishte akoma mė problematike se sa duket. 

Grafiku mė poshtė prezanton nivelin e zbatimit pėr tė dyja llojet e masave tė marra nė shqyrtim pėr vitet 2008-2012.


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc. Manjola Naco, Prof.As.Dr.