Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė sektorin e doganave gjatė viteve 2008-2012

7 vite mė parė
share()?>
Dėmi ekonomik nė sektorin e doganave ėshtė renditur ndėr vite si njė ndėr katėr sektorėt me dėmin ekonomik mė tė lartė tė shkaktuar ndaj Buxhetit tė Shtetit. Ai vjen si pasojė e shmangies ndaj detyrimeve doganore dhe llogaritje e gabuar e tarifave, shkelje tė procedurave nė zhdoganimin e mallrave, ulje tė vlerave tė gjobave pa bazė ligjore, etj. Open Data Albania ka marrė nė shyrtim raportimin e kėtij dėmi nga procesi i auditimeve tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit pėr vitet 2008-2012.


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Viti 2008 shėnon vlerėn mė tė lartė tė dėmit ekonomik tė evidentuar nė sektorin e doganave. Me njė vlerė absolute rreth 694.6 milionė lekė, dėmi i kėtij sektori renditej i treti pasi dėmit nė tatim-taksa dhe prokurime. Nga subjektet e audituara, Drejtoria Doganore nė Tiranė (rreth 349.8 milionė lekė ) dhe Vlorė (254.6 milionė lekė) pėrbėnin gati 87% tė dėmit total nė kėtė sektor. Viti 2009 paraqitet me njė rėnie gati 56% tė dėmit ekonomik nė dogana krahasuar me njė vit mė parė, duke bėrė qė edhe pesha ndaj dėmit total tė binte nga 17.2% nė 2008-n, nė 4.11% nė 2009-n.

Nė 2010-n, vihet re njė rritje e lehtė e dėmit tė evidentuar, i cili nė masėn mė tė madhe ėshtė shkaktuar nga Dega Doganore Durrės (rreth 68%). Pas kėtij viti vihet re njė tendencė nė rėnie e dėmit ekonomik nė sektorin doganor, e ardhur kryesisht si pasojė e heqjes sė tarifave doganore, kryerja e veprimeve online dhe kalimit tė tyre nė serverin qėndror, bashkėrendimit tė veprimeve mė doganat homologe dhe rėnies sė cmimeve tė referencės me vendet e BE-sė.

Kėshtu, nė vitin 2011, dėmi i evidentuar ishte sa 26% e dėmit nė 2008-n, i shkaktuar sėrisht nė masėn mė tė madhe nga Dega Doganore Durrės, ndėrsa nė 2012-n, ky dėm shėnoi vlerėn minimale tė periudhės sė marrė nė shqyrtim, 62 milionė lekė, mė pak se 10% e dėmit nė 2008-n.

Grafiku nė vijim paraqet peshėn e dėmit nė kėtė sektor kundrejt dėmit total ekonomik, Shpenzimeve Totale tė Buxhetit dhe PBB-sė.


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit, Ministria e Financave, Kėshilli i Ministrave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Peshėn kryesore nė dėmin e sektorit doganor e zėnė detyrimet doganore tė papaguara nė zhdoganimet e disa artikujve dhe pas tij renditet nė pjesėn mė tė madhe tė viteve detyrimet doganore pėr subjekte qė operojnė me autorizim pėr regjimin e pėrpunimit aktiv. Grafiku i mėposhtėm paraqet pėrbėrjen e dėmit doganor dhe peshėn e secilit prej tyre kundrejt dėmit total nė kėtė sektor.


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  1. Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2012 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.
  2. Tė dhėnat pėr Shpenzimet Totale tė Buxhetit tė Shtetit janė marrė nė Buletinin Fiskal pėr 4 –mujorin e fundit pėr secilin vit.
  3. Tė dhėnat e PBB-sė i referohen VKM nr. 1, datė 23/1/2013 “Pėr miratimin e kuadrit makroekonomik dhe fiskal pėr periudhėn 2014-2016”.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.