Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Institucionet me dėmin mė tė lartė ekonomik nė prokurime gjatė vitit 2012

7 vite mė parė
share()?>
Dėmi ekonomik nė prokurime gjatė vitit 2012 ishte 444.5 milionė, duke shėnuar kėshtu edhe nivelin mė tė lartė tė tij nė katėr vitet e fundit. Pėr kėtė arsye, Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim institucionet qė kanė shkaktuar pjesėn mė tė madhe tė tij.

Institucioni me dėmin mė tė lartė nė prokurime pėr vitin 2012 ėshtė Ministria e Brendshme, me 225.6 milionė lekė ose 50% e dėmit total tė kėtij sektori. Ai ka ardhur si pasojė e veprimeve tė Komisionit tė Prokurimit Publik nė kundėrshtim me rregullat e tenderimit, duke s?kualifikuar operatorėt ekonomikė, qė kishin oferta me vlera mė tė ulta. Lidhur me kėtė fakt, KLSH ka bėrė edhe kallzim penal pėr 4 persona pėr shpėrdorim detyre pranė Prokurorisė.
 
Nė vend tė dytė paraqitet KESH sh.a., me njė dėm rreth 54,7 milionė lekė apo 12% kundrejt dėmit total, pėr shkak tė moszbatimit tė grafikėve tė punimeve. Menjėherė pas saj vjen Bashkia Pogradec, me 20.7 milionė lekė, pėr tė cilėn tė paktėn 3 persona janė kallzuar pėr shkelje tė pabarazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera apo ankande publike.

Pavarėsisht buxheteve relativisht mė tė vogla krahasuar me bashkitė, vendi i katėrt ndėr institucionet me dėm tė lartė nė prokurime mbahet nga Komuna Qukės Librazhd, me 18.28 milionė lekė, pėr tė cilin KLSH ka bėrė sėrisht njė kallzim pėr shpėrdorim detyre dhe shkelje tė pabarazisė nė tendera ndaj ish Kryetarit tė Komunės. Lista vijon mė tej me Bashkinė Korcė, dėmi i sė cilės ka qėnė rreth 17.6 milionė lekė; Komuna Bėrzhit Tiranė, me 13.48 milionė lekė dhe Bashkia Sarandė, me 12.7 milionė lekė.

Ndėrkohė, institucione tė tjera me dėm tė lartė nė fushėn e prokurimeve pėr vitin 2012 mund tė pėrmenden: Bashkia Tropojė, me 8.3 milionė lekė; Bashkia Himarė, me 8.1 milionė lekė, nga e cila 8 persona janė nė hetim pėr shpėrdorim detyre e shkelje tė  pabarazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera; Komuna Golem Kavajė, me rreth 7 milionė lekė dhe Bashkia Lezhė, me 5.33 milionė lekė.

Grafiku nė vijim jep njė pamje mė tė qartė tė shumės sė dėmit tė shkaktuar nė prokurimeve ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2012, si dhe peshėn e secilit prej tyre ndaj totalit.


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndėrsa nė formė tabelare, informacioni do tė ishte si mė poshtė:


Burimi : Kontrolli Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.