Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Leje ndėrtimi sipas llojit tė objektit dhe ndarjes sė territorit 1995 - 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim nė lidhje me numrin e lejeve tė ndėrtimit nė qarqe pėr vitin 2012. Nė total numri i lejeve tė ndėrtimit pėr objekte tė reja ėshtė 147. Numri mė i lartė i lejeve tė ndėrtimit tė miratuara pėr ndėrtesa tė reja ėshtė regjistruar nė Vlorė me 58 leje ndėrtimi tė miratuara. Pas qarkut tė Vlorės renditet qarku i Tiranės me 40 leje ndėrtimi tė miratuara. Nė qarqet e Beratit, Dibrės, Fierit, Korēės dhe Lezhės nuk kemi asnjė leje ndėrtimi tė miratuar nė vitin 2012.

Lejet e ndėrtimit tė miratuara pėr ndėrtesa tė reja 2012


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Pėrsa i pėrket sipėrfaqeve tė ndėrtesave tė reja nė vitin 2012 nė qarqe, vlera mė e lartė e sipėrfaqes ėshtė regjistruar nė qarkun e Tiranės nė njė shifėr prej 389,626 m2 dhe pas saj regjistrohet qarku i Vlorės me njė sipėrfaqe prej 164,672 m2.

Sipėrfaqja pėr ndėrtesa tė reja sipas lejeve tė ndėrtimit tė miratuara 2012


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Nė hark kohorė pėrgjatė viteve 1995 – 2012 konstatojmė qė viti me vlera mė minimale ėshtė 2012. Ndėrtesat ndahen nė dy kategori sipas destinacionit, objekte pėr banim dhe objekte pėr aktivitet biznesi. Numri mė i lartė i lejeve tė miratuara pėr totalin e ndėrtesave janė 6835 tė tilla dhe pėrkojnė nė vitin 1996. Numri mė i ulėt i lejeve pėr totalin e ndėrtesave janė 447 tė tilla dhe pėrkojnė me vitin 2012 pėr total godina tė reja dhe godina tė rikonstruktuara. Kjo shėnon 28% mė pak leje ndėrtimi tė miratuara sesa viti paraardhės 2011-ta. Prirja pėr lejet e ndėrtimit nė total ėshtė nė rėnine me pak luhatje gjatė viteve.

Numri i lejeve tė ndėrtimit nė total 1995 - 2012Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA

Pėrsa i pėrket numrit tė lejeve tė miratuara pėr ndėrtesa pėr banim, numri mė i lartė i lejeve tė miratuara ėshtė 2618 tė tilla dhe pėrkojnė me vitin 1995, ndėrsa numri mė i ulėt ėshtė shėnuar nė vitin 2012 me 411 leje ndėrtimi tė miratuara. Mė poshtė paraqitet njė grafik nė lidhje me numrin e lejeve tė ndėrtimit tė miratuara pėr godina banimi nė vitet 1995 – 2012.


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Pėrsa i pėrket numri tė lejeve tė miratuara pėr ndėrtesa me qėllim aktivitet biznesi, numri mė i lartė i tyre regjistrohet nė vitin 1996 me 4657 leje ndėrtimi tė miratuara, ndėrsa numri mė i ulėt regjistrohet nė vitin 2012 me 36 leje ndėrtimi tė miratuara. Kjo rėnie nė numrin e lejeve tė ndėrtimit tregon krizėn nė fushėn e ndėrtimeve dhe problematikėn nė lidhje me procedurėn e miratimit tė lejeve tė ndėrtimit.
Gjithashtu, kjo na dėshmon edhe pėr nivelin e lartė tė informalitetit nė ndėrtime.

Gjithsesi, vėllimi i ndėrtimeve ėshtė i dukshėm sidomos nė zona me pėrqendrim urban, por mesa duket procesi i ndėrtimit mė shumė se me leje tė rregullta pėr ndėrtim shoqėrohet/karakterizohet nga procedura tė legalizimit ose ekzistencės nė formė tė parregullt si ndėrtim pa leje. Ndėrtimet pa leje mbeten tė pa hipotekuara deri nė njė proces legalizimi.


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Pėrsa u pėrket tipeve tė ndėrtesave pėr aktivitet biznesi janė klasifikuar nė hotele, ndėrtesa tregtare, ndėrtesa industriale dhe ndėrtesa tė tjera. Nė harkun kohor 1995 - 2012, numri mė i ulėt i lejeve tė miratuara ėshtė pėr kategorinė Hotele. Numri mė i lartė i lejeve tė ndėrtimit tė miratuara pėr hotele ėshtė nė vitin 2003 me 188 leje, ndėrsa numri mė i ulėt i lejeve tė ndėrtimit tė miratuara ėshtė nė vitin 2012 me vetėm njė leje ndėrtimi. Pėr kategorinė Ndėrtesa Tregtare, numri mė i lartė i lejeve tė miratuara pėrkon me vitin 1996 me 1985 leje tė tilla dhe niveli mė i ulėt i lejeve pėr ndėrtim pėrkon me vitin 2012 me 10 leje tė miratuara.

Pėr kategorine Ndėrtesa Industriale, numri mė i lartė i lejeve tė ndėrtimit tė regjistruar ėshtė nė vitin 1995 me 497 leje ndėrtimit tė miratuara, ndėrsa numri mė i ulėt ėshtė regjistruar nė vitin 2012 me 12 leje ndėrtimi. Kjo tregon pėr njė pakėsim tė mprehtė tė investime kapitale nė objekte tė sipėrmarrėsve nė vend.

Numri i lejeve tė miratuara tė ndėrtimit pėr tipet e ndėrtesae pėr aktivitete biznesi 1995 – 2012


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA

Pėrsa i pėrket sipėrfaqeve tė ndėrtuara, ndėrtesat pėr banim kanė njė vlerė mė tė lartė tė sipėrfaqes. Vlera mė e lartė e sipėrfaqeve tė ndėrtuara pėr banesa ėshtė 2 milionė e 743 mijė m2 dhe i pėrkon vitit 2010, ndėrsa vlera mė e ulėt ėshtė 299 mijė m2 dhe pėrkon me vitin 1997.

Nė zėrin ndėrtesa pėr aktivitet biznesi, vlera mė e lartė e regjistruar nė lidhje me sipėrfaqet e ndėrtuara ėshtė 1 milionė 90 mijė m2 dhe i pėrket vitit 1996, ndėrsa vlera mė e ulėt ėshtė 86 mijė m2 dhe i pėrket vitit 2012. Prirja e sipėrfaqeve tė ndėrtuara nė total nė vitet 1995 ? 2012 ėshtė rritėse, por ka njė rėnie tė mprehtė nė vitin 2012. E njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr ndėrtimet e banesave, ndėrsa pėr ndėrtimet pėr aktivitet biznesi ėshtė regjistruar piku i sipėrfaqeve tė ndėrtuara nė vitin 1996 dhe mė pas sipėrfaqet e ndėrtuara kanė rėnė.

Nė tabelat e mėposhtme paraqiten tė dhėnat nė lidhje me sipėrfaqet e ndėrtuara nė harkun kohor 1995 ? 2012 pėr banesat dhe pėr ndėrtesa me qėllim aktivitet biznesi.

Sipėrfaqet e ndėrtesave sipas lejeve tė miratuara 1995 - 2012 (nė mijė metra2)


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Mė poshtė paraqiten grafikėt pėrkatės nė lidhje me sipėrfaqen e ndėrtesave nė total dhe pėr sipėrfaqen nė ndėrtesa banimi dhe nė ndėrtesa pėr qėllim aktiviteti biznesit nė vitet 1995 ? 2012.


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Nė kategorinė Ndėrtesa pėr aktivitet biznesi, zėri Ndėrtesa tregtare ka mė tepėr sipėrfaqe tė ndėrtuara nė harkun kohor 1995 ? 2012, ndėrsa zėri Hotele ka mė pak sipėrfaqe tė ndėrtuara nė harkun kohor 1995 ? 2012. Pėr ndėrtesat tregtare, vlera mė e lartė e sipėrfaqeve tė ndėrtuara regjistrohet nė vitin 1996 nė njė vlerė prej 326 mijė m2, ndėrsa vlera mė e ulėt ėshtė regjistruar nė vitin 2012 me 51 mijė m2.

Pėr hotelet, vlera mė e lartė e sipėrfaqeve tė ndėrtuara ėshtė 97 mijė m2 dhe pėrkon me vitin 2003, kurse vlera mė e ulėt ėsthė 1 mijė m2 dhe pėrkon me vitin 2012. Nė vitin 2012 janė regjistruar 635 mijė m2 sipėrfaqe e ndėrtuar, rreth 77 % mė pak sipėrfaqe tė ndėrtuara sesa nė vitin 2011. Mė poshtė paraqitet tabela pėrkatėse nė lidhje me sipėrfaqet e ndėrtuara pėr qėllim biznesit duke u pėrqendruar nė ēdo kategori ndėrtimi.

Sipėrfaqe tė ndėrtuara pėr tipe biznesi 1995 - 2012


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA

Nėse shohim sipėrfaqet e ndėrtuara nė total pėr ēdo kategori biznesi nga viti 1995 ? 2012, ndėrtesat tregtare zėnė peshėn mė tė madhe duke regjistruar njė shifėr prej 37 % tė sipėrfaqeve tė ndėrtuara nė total. Pas saj, regjistrohen ndėrtesa tė tjera me njė peshė prej 34 % dhe mė pas ndėrtesat industriale me njė peshė prej 22 %. Mė poshtė paraqiten tabelat dhe grafiku nė lidhje me peshėn e sipėrfaqeve tė ndėrtuara pėr ēdo kategori biznesi nė vitet 1995 ? 2012.


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA


Mė poshtė paraqiten grafikėt nė lidhje me sipėrfaqet e ndėrtuara pėr ēdo kategori tė ndėrtesave pėr aktivitet biznesi pėr vitet 1995 ? 2012.


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODABurimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Silvi Hoxha