Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

PSSH– Fonde dhe Shpenzime Elektorale 2009

7 vite mė parė
share()?>
Partia Socialiste e Shqipėrisė ėshtė njė nga partitė parlamentare garuese nė Zgjedhjet pėr Kuvend 2009. Nė pėrfundim tė procesit PSSH ka paraqitur pėr auditim pasqyra tė plota mbi fonde tė pėrfituara dhe shpenzuara. Fonde elektorale tė kėsaj partie pėrbėhen nga fonde publike dhe fonde jopublike si edhe nga Fondet e vetė subjektit.

Sa i pėrket fushatės sė zgjedhjeve tė vitit 2009, PSSH ka shpenzuar 101 746 870 lekė. Nė total fondet e mbledhura janė 93 607 440 dhe pasqyra financiare pėr fushatėn zgjedhore 2009 karakterizohet nga tejkalim i shpenzimeve nė masėn 8 139 430 Lekė ose 8 % e totalit tė shpenzimeve. Me fjalė tė thjeshta mund tė themi se PS e ka mbyllur fushatėn zgjedhore 2009 me borxhe dhe shpenzime tė papaguara.

PSSH - Fonde dhe Shpenzime Elektorale, Fushata  2009


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur, Pėr tė ardhurat dhe shpenzimet e fushatės sė Partisė Socialiste pėr zgjedhjet kuvendore te 28 qershorit 2009
Komente dhe Analiza: ODA

Struktura e fondeve tė pėrftuara nga Partia Socialiste pėr Fushatė rezulton tepėr e zgjeruar. Kėshtu PSSH nė total ka siguruar pėr fushatėn zgjedhore 93 607 440 lekė. Nga kjo vlerė tė ardhura tė subjektit nga Fonde Publike, sipas nenit 87 Kodi Zgjedhor janė 13 693 204  Lekė. Ndėrkohė PSSH ka siguruar 6 855 136 Lekė nėpėrmjet donacioneve private. Partia ka aktivizuar fonde tė vetat tė mėhershme pėr mbulim tė shpenzimeve nė fushatė nė njė masė tepėr tė konsiderueshme prej 78 %, nė vlerėn 73 059 100 Lekė.

PSSH - Fonde Elektorale, Fushata  28 maj - 28 qershor 2009.


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur, Pėr tė ardhurat dhe shpenzimet e fushatės sė Partisė Socialiste pėr zgjedhjet kuvendore te 28 qershorit 2009
Komente dhe Analiza: ODA


Ėshtė shumė interesante se Partia Socialiste e Shqipėrisė, i ka pėrfituar pjesėn mė tė madhe tė donacioneve tė saj, 78 % nga Donator te vlerave mė tė larta se 100 000 Lekė. Ndėrkohė rreth 24 % te tyre i ka pėrfituar nga donator nė shėrbime dhe tė mira,( Dhurime nė natyrė) dhe njė pjesė shumė e vogėl vetėm 30 000 Lekė, nga donator tė vlerave mė tė vogla se 100 000 Lekė nė fushatė 2009.

Struktura e Donacioneve PSSH, Fushatė Zgjedhore 2009


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur, Pėr tė ardhurat dhe shpenzimet e fushatės sė Partisė Socialiste pėr zgjedhjet kuvendore te 28 qershorit 2009
Komente dhe Analiza: ODA


Lista e donatorėve tė PSSH pėrmban 16 subjekte nga tė cilėt nėntė janė persona Juridik, ndėrsa shtatė janė individ. Duhet tė theksojmė se dhurimet nė natyrė, vlera nė Lekė e tė cilėve kalon kufirin e pėrcaktuar me ligj prej 100 000 Lekėsh, kanė gjithashtu te deklaruar gjeneralitetet e donatorit, sikurse Kodi e pėrcakton. Partia Socialiste ka pesė Donatorė tė dhurimeve nė natyrė.


Lista e Donatorėve PSSH - Fushatė 2009


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur, Pėr tė ardhurat dhe shpenzimet e fushatės sė Partisė Socialiste pėr zgjedhjet kuvendore te 28 qershorit 2009
http://www.cec.org.al/images/stories/zgjedhje-per-kuvend/2009/fin_subjekteve/rap_auditimi%20ne%20pdf/ps.pdf
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj; Olta Begu