Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

PD– Fonde dhe Shpenzime Elektorale 2009

7 vite mė parė
share()?>
Partia Demokratike e Shqipėrisė ėshtė njė nga partitė parlamentare garuese nė Zgjedhjet pėr Kuvend 2009. Nė pėrfundim tė procesit PD ka paraqitur pėr auditim pasqyra tė plota mbi fonde tė pėrfituara dhe shpenzuara. Fonde elektorale tė kėsaj partie pėrbėhen nga fonde publike dhe fonde jopublike si edhe nga Fondet e vetė subjektit.

Sa i pėrket fushatės sė zgjedhjeve tė vitit 2009, PD ka shpenzuar 157 054 067 Lekė. Nė total fondet e mbledhura janė 150 219 437 Lekė dhe pasqyra financiare pėr fushatėn zgjedhore 2009 karakterizohet nga tejkalim shpenzimesh nė masėn 6 834 630 Lekė ose  4.35  % e totalit tė Shpenzimeve.

PD - Fonde dhe Shpenzime Elektorale, Fushata  2009


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur dhe pasqyra e fondeve tė pėrfituara dhe shpenzimeve tė kryera gjatė fushatės zgjedhore pėr periudhėn 28 maj- 28 qershor 2009, Partia Demokratike e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: ODA


Struktura e fondeve tė pėrftuara nga Partia Demokratike pėr Fushatė rezulton tepėr e zgjeruar. Kėshtu PD nė total ka siguruar pėr fushatėn zgjedhore 150 219 437 lekė. Nga kjo vlerė tė ardhura tė subjektit nga Fonde Publike, sipas nenit 87 Kodi Zgjedhor janė 11.03 % te fondeve te PD, apo 16 573 342 Lekė. Ndėrkohė PDSH ka siguruar 79 855 180 Lekė nėpėrmjet donacioneve private (53.16%). Partia ka aktivizuar fonde tė vetat tė mėhershme pėr mbulim tė shpenzimeve nė fushatė nė njė masė tė konsiderueshme, nė vlerėn 53 790 915 lekė ose 35.81 % te totalit te fondeve fushatė 2009.

PD - Fonde Elektorale, Fushata  8 prill 2009 - 8 maj 2009.


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur dhe pasqyra e fondeve tė pėrfituara dhe shpenzimeve tė kryera gjatė fushatės zgjedhore pėr periudhėn 28 maj- 28 qershor 2009, Partia Demokratike e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: ODA


Partia Demokratike e Shqipėrisė, i ka pėrfituar Donacionet e nė fushatė 2009, nga dhurues pėr vlera mė tė vogla se 100 000 Lekė  nė njė shumė prej 51 704 980 lekė apo 64.74 % te totalit te donacioneve, donacione nė shėrbime dhe tė mira (dhurime nė natyrė) me vlerė monetare 809 875 lekė apo 1.22 % . Gjithashtu 34 % e donacioneve janė nga donator pėr vlera mė tė larta se 100 000 Lekė.

Struktura e Donacioneve PD, Fushatė Zgjedhore 2009


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur dhe pasqyra e fondeve tė pėrfituara dhe shpenzimeve tė kryera gjatė fushatės zgjedhore pėr periudhėn 28 maj- 28 qershor 2009, Partia Demokratike e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: ODA

Lista e donatorėve tė Partisė Demokratike nė fushatėn 2009, ėshtė tepėr e gjatė. Ajo pėrbėhet nga 62 Donatore, te gjithe Persona Fizik.

Lista e Donatorėve PD - Fushatė 2009


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur dhe pasqyra e fondeve tė pėrfituara dhe shpenzimeve tė kryera gjatė fushatės zgjedhore pėr periudhėn 28 maj- 28 qershor 2009, Partia Demokratike e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu ( Analizė Financiare) , Aranita Brahaj (Analizė Ligjore)