Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Detyrime financiare tė pashlyera nga parti politike subjekte nė Fushatė Zgjedhore 2009

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim ne lidhje me subjektet qė kanė ofruar shėrbime gjatė fushatės dhe nuk janė likuiduar financiarisht pėr kėto shėrbime. Hulumtimi paraqet partinė subjekt nė debi, subjektin e palikujduar (pa paguar) dhe vlerėn pėrkatėse sipas shėrbimit tė ofruar. Subjekte te cilat nuk kanė marrė paratė pagesėn pėr shėrbimin e ofruar janė kryesisht kompani mediatike qė kanė vėnė nė shėrbim tė partive kohė televizive pėr reklamė politike.

Bazuar nė tė dhėna tė raporteve kontabėl dhe vlerėsimeve tė auditėve tė pavarur, janė te paktėn shtatė parti qe kanė shpenzuar me shumė nga sa kanė pėrfituar fonde pėr fushatėn 2009 dhe qė kanė fatura tė pashlyera gjatė fushatės 2009. Por nga hulumtimi rezulton se vetėm 4 prej tyre, kanė tė deklaruar subjektet te cilat nuk kane likuiduar deri nė afatin zyrtar tė pėrfundimit tė fushatės. Kėto janė: PS, PD, PR dhe  LSI. Ndėrkohė, PAA PDK dhe G 99 janė subjekte qė megjithėse regjistrojnė nė raport kontabėl vlera tė pashlyera nuk  deklarjonė subjektet e pa-likuiduara.

Subjekte tė palikujduara financiarisht nga PD nė Fushatė Zgjedhore 2009.


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur dhe pasqyra e fondeve tė pėrfituara dhe shpenzimeve tė kryera gjatė fushatės zgjedhore pėr periudhėn 28 maj- 28 qershor 2009
Komente dhe Analiza: ODA


Subjekte tė palikujduara financiarisht nga PS  nė Fushatė Zgjedhore 2009.


Burimi: Raport i Audituesit tė pavarur dhe pasqyra e fondeve tė pėrfituara dhe shpenzimeve tė kryera gjatė fushatės zgjedhore pėr periudhėn 28 maj- 28 qershor 2009
Komente dhe Analiza: ODA


Subjekte tė palikujduara financiarisht nga PR  nė Fushatė Zgjedhore 2009


Burimi: Raport i Ekspertit Kontabėl tė autorizuar pėr auditivin e Fondeve tė pėrfituara dhe tė shpenzuara nga Partia Republikane. 28 maj-28 qershor 2009.
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Raport i Ekspertit Kontabėl tė autorizuar pėr auditivin e Fondeve tė pėrfituara dhe tė shpenzuara nga Partia Republikane. 28 maj-28 qershor 2009.
Komente dhe Analiza: ODA


Nė rastin konkret kur subjekti i pashlyer ėshtė njė subjekt tregtarė njėkohėsisht me veprimtari nė fushėn e medias situata e mardhėnies debi-kredi shkakton njė gjendje difektoze sa i takon respektimit tė pavarėsisė sė medias. Ligjvėnėsi ėshtė kujdesur nė mėnyrė tė veēantė duke parashikuar dhe ndaluar dy momente qė pengojnė vartėsinė ekonomike subjekt politik – subjekt tregtar me veprimtari nė fushėn e medias. Konkretisht nė Kodin Zgjedhor nė nenin 89 pika 3/b ėshtė ndaluar dhėnia e fondeve nė favor tė subjekteve politike nga persona fizik dhe juridik qė ushtrojnė veprimtari mediatike.

Po kėshtu nė Kushtetutė nenin 70, ndalohet edhe mundėsia qė njė ushtrues i veprimtarisė fitimprurėse nė fushėn e medias tė jetė kandidat pėr deputet. Ndėrkohė Ligjvėnėsi nuk ka parashikuar njė situatė ndėrvepruese me efekte vartėsie pėr mosshlyerje debie nė rastin e shpenzimeve tė tejkaluara dhe tė palikujduara nga partitė kundrejt kompanive mediatike. Situata bėhet edhe mė difektoze kur debitė janė jetėgjata dhe shtrihen nė  njė hark kohorė disavjeēarė. Gjithashtu nuk kemi tė dhėna dhe informacion mbi kėrkimin e debisė nė rrugė gjyqėsore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj ( Analize Ligjore), Olta Begu ( Analize Financiare)