Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Fonde elektorale sipas llojit tė financimit - Fushata Zgjedhore 2009

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania paraqet njė Pasqyrė Kontabėl Pėrmbledhėse me Fonde pėr Fushatėn Zgjedhore 2009. Pėr tė vlerėsuar llojin e financimit elektoral janė konsoliduar tė dhėna zyrtare tė raporteve tė ekspertėve kontabėl tė licencuar.

Nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve janė regjistruar si subjekte zgjedhore nė vitin 2009, 34 parti politike. Nga totali i kėtyre partive vetėm 11 janė parti parlamentare. Zyrtarisht subjektet zgjedhore, raportojnė se kanė mbledhur nė fonde nė vlerėn 336 040 695 (treqind e tridhjetė e gjashtė milion e dyzetė mijė e gjashtėqind e nėntėdhjetė e pesė) Lekė. Kjo shumė ėshtė fondi i grumbulluar pėr tė mbėshtetur shpenzime tė fushatės zgjedhore.

Kėto janė fonde tė siguruara nga: financime publike (buxheti); nėpėrmjet donacioneve; fondeve te vete subjekteve si dhe formave te tjera te lejuara nė Kodin Zgjedhor.

Fonde tė Subjekteve Politike sipas llojit  - Fushata Zgjedhore 2009


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODABurimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Fonde Publike. Njė pjesė e konsiderueshme e fondit pėr shpenzime janė para tė cilat partitė politike i marrin nga buxheti i shtetit. Kėto fonde publike ju vihen nė dispozicion partive me qėllim pėr tė mbuluar shpenzime tė fushatės. Rregullat e shpėrndarjes sė kėtij fondi janė parashikuar nė Kodin Zgjedhor, nenin 87.  Sipas raporteve tė vetė subjekteve, nė fushatėn zgjedhore 2009 janė pėrftuar nga buxheti i shtetit  64 077 264 (gjashtėdhjetė e katėr milion e shtatėdhjetė e shtatė mijė e dyqind e gjashtėdhjetė e katėr) lekė. Kjo pėrbėn 19.07 % tė totalit tė fondeve tė fushatės.

Donacione Elektorale. Donacione janė njė fenomen interesant i fushatave elektorale. Megjithėse jo plotėsisht transparent dhe i dukshme pėr publikun, fenomeni donacion privat pėr fushatėn, sjell vlera tė konsiderueshme pėr partitė politike. Kėshtu tė ardhura tė subjekteve politike nga fonde jo publike (privat) nė fushatėn e 2009 janė nė vlerėn 109 702 863 (njėqind e nėntė milion e shtatėqind e dy mijė e tetėqind e gjashtėdhjetė e tre) Lekė dhe pėrbėjnė 32.65 % tė totalit tė fondeve tė fushatės. Kushtet dhe rregullat pėr donacione jopublike ligjvėnėsi i ka pėrcaktuar nė nenin 89 tė Kodit Zgjedhorė. Mė tej nenet 90 dhe 91 pėrcaktojnė edhe detyrimin e partive pėr proces transparent si nė mbledhjen e fondeve dhe nė mbajtjen e regjistrit tė donatorėve. Donatorėt privat nė favor tė subjekteve zgjedhore duhet tė mos jenė subjekte nė pėrfitim apo debi me asete dhe buxhete publike.

Fonde tė tjera. Fondet e tjera tė subjekteve mund ti konsiderojmė fonde mikse publike dhe jopublike. I cilėsojmė tė tilla pasi janė fonde tė vetė partive qė mblidhen sipas parashikimeve jo nė ligj por kryesisht nė statute partiake. Tė tilla janė kontribute apo kuotizacione tė anėtarėsisė dhe strukturave tė partisė, para tė pėrfituara si fond vjetor nė bazė tė ligjit pėr financėn e partive politike, tė ardhura nga interesa bankare tė disa depozitave tė mėhershme qė parti tė caktuara kanė arritur ti konsolidojnė ndėr vite. Gjithashtu edhe fondet gjendje te subjekteve politike, pėrfshihen nė kėtė kategori. Kategoria e fondeve tė vetė partive nė dispozicion tė fushatės pėrbėn 46.90 % tė totalit tė Fondeve tė Partive Politike Fushatė Zgjedhore 2009, dhe vlera pėrkatėse ėshtė 157 587 495 ( njėqind e pesėdhjetė e shtatė milion e pesėqind e tetėdhjetė e shtatė mije e katėrqind e nėntėdhjetė e pesė) Lekė.

Njė kategori tjetėr fondi, e cila na shfaqet vetėm tek njė subjekt zgjedhor, ėshtė tarifa pėr kohė ekstra pėrftuar falas si reklamė politike. Kjo pėrcaktohet nė nenin 84 pika 6 nė Kod, dhe ėshtė njė rast i specifikuar ku kosto pėr vėnie tė kohės televizive nė dispozicion falas pėr subjekte zgjedhore nga radio e televizione private, llogaritet si shpenzimi i zbritshėm pėr efekte tatimore. Nė zgjedhjet 2009, pėrfitimi nė bazė tė kėsaj klauzole ligjore shėnon 1.39 % tė totalit tė fondeve, dhe i pėrket i gjithi vetėm Lėvizjes Socialiste pėr IntegrimDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj (analizė ligjore) & Olta Begu (analizė financiare)