Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Fonde dhe Shpenzime Elektorale, Fushata 2009

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim ne lidhje me fonde tė mbledhura dhe shpenzuara nga subjektet zgjedhore nė fushatė 2009. Ky hulumtim bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve tė vetė subjekteve zgjedhore, paraqitur pėr auditim pranė ekspertėve kontabėl. Subjektet zgjedhore pėrftojnė fond e publike dhe jopublike. Fondet Publike janė tė ardhurat qė partitė pėrfitojnė drejtpėrdrejt nga buxheti i shtetit sipas parashikimeve ligjore nė fuqi. Ndėrkohė subjektet parti apo kandidat tė pavarur, kanė tė drejtė tė mbledhin donacione edhe nga subjekte private. Mbledhja dhe administrimi i kėtyre fondeve bėhet sipas rregullave tė parashikuara nė Kodin Zgjedhor.

Nga 34 parti tė regjistruara si subjekte zgjedhore nė vitin 2009, vetėm 25 deklarojnė fonde tė pėrftuara dhe shpenzuara. Pjesa tjetėr pretendon se nuk ka vlera pėr kontabilizim, sikurse ka edhe parti qė nuk pėrmbushin aspak detyrimin pėr tė referuar me raport financiar. Duke ndaluar tek vlerat e kontabilizuara nga 25 partitė politike qė kanė raporte tė mirėfillta kontabėl pėr fushatėn, konstatojmė se nė total kėto parti kanė grumbulluar 336 040 695 ( Treqind e tridhjetė e gjashtė milion e dyzetė mijė e gjashtėqind e nėntėdhjetė e pesė) Lekė. Tre partitė me vlera mė domethėnėse nė fonde e shpenzime tė fushatės zgjedhore 2009 janė PD, PS dhe PDM e re.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Fonde dhe Shpenzime fushatė 2009, sipas subjekteve Zgjedhore


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Gjatė fushatės pėr Zgjedhjet pėr Kuvend 2009, subjektet zgjedhore parti politike kanė grumbulluar nė total vlerėn 336 040 695 ( Treqind e tridhjetė e gjashtė milion e dyzet mijė e gjashtėqind e nėntėdhjetė e pesė) Lekė. Fondet mė tė mėdha grumbullohen dhe shpenzohen nga partitė parlamentare, parti tė cilat kanė fituar dhe zotėrojnė tė paktėn njė vend nė Kuvend nga zgjedhjet pararendėse. Kėto parti kanė 91.20 % tė totalit tė fondeve te pėrfituara. Ndėrkohė partitė jo parlamentare zotėrojnė  8.79 % tė totalit qė shėnon vlerėn 29 558 647 (njėzet e nėntė milion e pesėqind e pesėdhjetė e tetė mijė e gjashtėqind e dyzet e shtatė) Lekė

Referuar Shpenzimeve tė realizuara nga partitė politike, shuma totale e tyre ėshtė 366 259 311 ( treqind e gjashtėdhjetė e gjashtė milion e dyqind e pesėdhjetė e nėntė mijė e treqind e njėmbėdhjetė) Lekė. Grupi i partive parlamentare zėnė 91.93  % te totalit tė shpenzimeve tė realizuara gjatė fushatės, ndėrsa pjesa tjetėr prej 8.07 % , i takojnė partive jo-parlamentare, me njė vlerė absolute prej 29 542 483 ( njėzet e nėntė milion e pesėqind e dyzet e dy mije e katėrqind e tetėdhjetė e tre) Lekė

Fonde dhe Shpenzime Elektorale. Fushatė 2009


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Duke klasifikuar sipas vlerave tė shpenzuara shohim se dy partitė mė tė mėdha ne vend Partia Demokratike dhe Partia Socialiste kanė edhe vlerat mė tė mėdha tė shpenzimeve elektorale, pėrkatėsisht me 157 054 067 (njėqind e pesėdhjetė e shtatė milion e pesėdhjetė  e katėr mijė e gjashtėdhjetė e shtatė) Lekė dhe 101 746 870 (njėqind e njė milion e shtatėqind e dyzet e gjashtė mijė e tetėqind e shtatėdhjetė) Lekė

Dy partitė me shpenzime mė tė mėdha, fushatė 2009,  PS dhe PD.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Subjektet Politike nė fushatėn zgjedhore 2009 kanė shpenzuar mė shumė sesa kanė grumbulluar. Diferenca mes tė ardhurave dhe shpenzimeve ėshtė 30 218 616 Lekė, nė pėrqindje kundrejt totalit 8, 25 % tė shpenzimeve. Thėnė me fjalė tė tjera, vetėm 91.75 % te shpenzimeve janė mbuluar nga fonde te mbledhura nga subjektet pėr fushate 2009.

Tejkalime tė shpenzimeve Fushatė 2009.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Duke qėndruar pak mė gjatė tek tejkalime apo teprica mes fondeve tė pėrftuara dhe fondeve tė shpenzuara nga partitė politike nė fushatėn zgjedhore 2009, konstatojmė se janė shtatė parti qė shėnojnė tejkalime, shpenzime mė tė larta se fondi i grumbulluar. Nė njė gjuhė mė tė thjesht mund tė themi se kėto parti e kanė pėrfunduar fushatėn me debi apo detyrime tė pashlyera. Lėvizja Socialiste pėr Integrim, ėshtė partia e cila zotėron shifrėn me te madhe te tejkalimeve te shpenzimeve te saj.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu - MsC Drejtim Financiar; Aranita Brahaj Ma – E Drejtė Publike