Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Partitė Parlamentare - Fonde Elektorale 2009

5 vite mė parė
share()?>
Partitė Parlamentare janė subjekte tepėr tė rėndėsishme nė kontekstin e Fonde dhe Shpenzime Elektorale. Si tė tilla ato pėrfitojnė edhe nga fonde publike e njėkohėsisht kanė edhe fonde tė tyre tė krijuara ndėr vite. Parti parlamentare janė parti qė kanė fituar dhe zotėrojnė tė paktėn njė vend nė kuvend nga zgjedhjet pararendėse. Nė Zgjedhjet pėr Kuvend 2009, si parti parlamentare figurojnė PD, PSSH, LSI, PR, PSD, PAA, AD PBDNJ, PDK, PDSSH, BLD. Pesha e kėtyre partive nė totalin e fondeve elektorale ėshtė tepėr e madhe. Nė fushatėn e zgjedhjeve tė vitit 2009 ato kanė 91.2 % tė totalit.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009 http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Partitė parlamentare deklarojnė zyrtarisht se kanė mbledhur nė total shumėn prej 306 482 048 (treqind e gjashtė milion e katėrqind e tetėdhjetė e dy mijė e dyzet e tetė) Lekė si mbėshtetje pėr fushatėn zgjedhore. Kjo shumė e konsiderueshme pėrbėhet nga disa kategori fondesh dhe sipas burimit tė financimit dallojmė 4 ndarje kryesore:


Totali i fondeve elektorale 2009, sipas 4 kategorive kryesore, partitė parlamentare


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009 http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Sipas raporteve tė subjekteve, partitė parlamentare nė fushatėn zgjedhore 2009 kanė pėrftuar nga buxheti i shtetit nė total 64 077 264 ( gjashtėdhjetė e katėr milion e shtatėdhjetė e shtate mijė e dyqind e gjashtėdhjetė e katėr) Lekė. Kjo pėrbėn 21 % tė totalit tė fondeve tė fushatės. Rregullat e shpėrndarjes sė kėtij fondi janė parashikuar nė Kodin Zgjedhor, nenin 87.

Te ardhura te subjekteve nga persona fizik ose juridik pra donacionet, ( Neni 89. Kodi Zgjedhor), janė njė zė shume i rėndėsishėm i pasqyrave financiare te partive politike parlamentare. Sikurse e shohim edhe te paraqitur grafikisht, ato zėnė 29 % te totalit te fondeve, me njė vlere absolute prej 90 347 316 Lekė.

Por burimi i cili financon pjesėn me te madhe te madhe te shpenzimeve, ėshtė ai i fondeve te vete partive pėr fushatėn. Kėto fonde pėrbejnė 48 %  te totalit te fondeve, me njė vlere apsolsute prej 147 384 395 (njėqind e dyzetė e shtatė milion e treqind e tetėdhjetė e katėr mijė e treqind e nėntėdhjetė e pesė) Lekė.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009 http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Pėrpunimi dhe Analiza: ODABurimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009 http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Sikurse shohim edhe nga tė  dhėnat, Partia Demokristiane, nė pasqyrat e saj financiare, nuk ka tė deklaruar fond tė pėrfituar nga Buxheti i shtetit. Kjo parti ne baze tė ligjit, duhet tė pėrfitojė domosdoshmerisht nga ky fond, pasi ajo ėshtė njė parti parlamentare. Nuk ėshtė e qartė nėse kemi tė bėjmė me njė mosdeklarim nga ana e subjektit, apo ne kundėrshtim tė plotė me ligjin, Partia Demokristiane, nuk ka pėrfituar nga Fondi Publik. Ne tė dyja rastet, shkelja ligjore ėshtė e rėndė.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009 http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009 http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Kategoria e fundit, e cila na shfaqet vetėm nė njė rast subjekti zgjedhor, ėshtė koha ekstra e pėrftuar falas si reklamė politike (kjo pėrcaktohet nė nenin 84 pika 6 nė Kod). Nė zgjedhjet 2011, pėrfitimi nė bazė tė kėsaj klauzole ligjore shėnon 2% tė totalit tė fondeve, me njė vlerė absolute prej 4 673 073 ( katėr milion e gjashtėqind e shtatėdhjetė ė tre mijė e shtatėdhjetė e tre) Lekė, dhe shfaqet vetėm ne rastin e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj ( Analize Ligjore), Olta Begu ( Analize Financiare)