Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Fushata mė e kushtueshme . Vlera krahasimore pėr Zgjedhje 2009 dhe 2011

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me Fondet dhe Shpenzimet nė fushatat elektorale 2009 dhe 2011, duke i vendosur ato nė njė pozitė krahasuese. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna zyrtare tė  raporteve tė auditimit tė ekspertėve kontabėl te miratuar.

Referuar kėtyre tė dhėnave, gjatė fushatės 2009 janė pėrfituar gjithsej nga subjektet zgjedhore 336 040 695 Lekė, ndėrsa ne fushatėn 2011 janė 337 856 558 Lekė. Pra ne fushatėn elektorale 2011 fondet e fushatės janė mė tė larta ne 2009 dhe diferenca ėshtė 1 815 863 Leke.


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Sa i pėrket shpenzimeve, situata paraqitet ndryshe. Nė fushatėn  e vitit 2009, janė kryer 2 081 549 Lekė mė shumė shpenzime se sa nė vitin 2011. Nė zgjedhjet e 2009, subjektet kanė deklarua r mė shumė debi tė fushatės zgjedhore duke u sforcuar nė shpenzime tė pambuluara.


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Njė kategori shumė e rėndėsishme e Fondeve tė subjekteve zgjedhore, janė Donacionet. Donacionet janė fonde jopublike tė dhuruara pėr subjektet zgjedhore. Donacionet pėrbėhen nga “shuma parash” dhe “shėrbime ose tė mira materiale jo kundrejt pagesės (nė natyrė)”.

Nė fushatėn e vitit 2009 subjektet zgjedhore kanė mbledhur 109 702 863 Lekė, ndėrsa nė vitin 2011 janė 69 808 415 Lekė. Fushata Zgjedhore 2009 ka shėnuar donacione nė vlera mė tė larta. Shohim qė ėshtė njė diferencė e konsiderueshme ndėrmjet donacioneve tė fushatave 2009 dhe 2011 prej 39 894 448 Lekė me shumė nė 2009-tėn.


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu ( Analize Financiare), Aranita Brahaj ( Analize Ligjore)