Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

LSI - Fonde dhe Shpenzime Elektorale 2009

5 vite mė parė
share()?>
Lėvizja Socialiste pėr Integrim LSI ėshtė njė nga partitė parlamentare garuese nė Zgjedhjet pėr Kuvend 2009. Nė pėrfundim tė procesit LSI ka paraqitur pėr auditim pasqyra tė plota mbi fonde tė pėrfituara dhe shpenzuara. Fonde elektorale tė kėsaj partie pėrbėhen nga fonde publike dhe fonde jopublike.

Sa i pėrket fushatės sė zgjedhjeve tė vitit 2009, LSI ka shpenzuar 22 889 831 Lekė. Nė total fondet e mbledhura janė 11 400 733 Lekė dhe pasqyra financiare pėr fushatėn zgjedhore 2009 karakterizohet nga tejkalim i shpenzimeve nė masėn 11 489 098 Lekė ose 50 % e totalit tė shpenzimeve, jane te pambuluara nga tė fondet e mbledhura.

LSI - Fonde dhe Shpenzime Elektorale, Fushata 2009.


Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur pėr Pasqyrėn e Fondeve tė Pėrfituara dhe Shpenzimeve tė Kryera ne fushatėn zgjedhore 2009, nga Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Periudha 28 maj-28 qershor 2009
http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza: ODA

Struktura e fondeve tė pėrftuara nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim pėr Fushatė rezulton tepėr dinamike. Kėshtu LSI nė total ka siguruar pėr fushatėn zgjedhore 2009 11 400 733 Lekė. Nga kjo vlerė tė ardhura tė subjektit nga Fonde Publike, sipas nenit 87 Kodi Zgjedhor janė 4 590 660 Lekė. Ndėrkohė LSI ka siguruar 2 137 000 Lekė nėpėrmjet donacioneve private. Partia nuk ka aktivizuar fonde tė vetat tė mėhershme pėr mbulim tė shpenzimeve nė fushatė.

Interesante nė pasqyrėn kontabėl tė fushatės zgjedhore pėr LSI ėshtė edhe fakti se kjo parti ka pėrfituar edhe nė bazė tė klauzolės ligjore parashikuar nė nenin 84 pika 6 tė Kodit, si kohė e pėrfituar falas nė reklamė politike - shpenzim i zbritshėm pėr efekt tatimor. Kėtė lloj fondi auditi i LSI e ka pasqyruar si zė kontabėl tė veēantė.

LSI - Fonde Elektorale, Fushata  28 maj – 28 qershor 2009


Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur pėr Pasqyrėn e Fondeve tė Pėrfituara dhe Shpenzimeve tė Kryera ne fushatėn zgjedhore 2009, nga Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Periudha 28 maj-28 qershor 2009
http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza: ODA

Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka 1 087 000 Lekė ose 50.86 % te donacioneve te saj nga dhurues pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lek, pėr te cilat ka deklaruar edhe listėn mė tė dhėnat e donatoreve, sipas nenit 90 te Kodit Zgjedhor. 46.79 % donacione nė tė mira dhe shėrbime ( nė natyrė), dhe pjesa e mbetur prej 23.39 % te donacioneve te saj vijne nga dhurues pėr vlera mė tė vogla se 100 000 Lekė.

Struktura e Donacioneve LSI, Fushatė Zgjedhore 2009


Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur pėr Pasqyrėn e Fondeve tė Pėrfituara dhe Shpenzimeve tė Kryera ne fushatėn zgjedhore 2009, nga Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Periudha 28 maj-28 qershor 2009
Lista e donatorėve tė LSI pėrmban 5 subjekte ndėr ta tre individ, dhe dy Persona Juridik. Nderkohe theksojme se te dy donatoret, persona juridik, kanė bėrė kundrejt LSI, dhurime nė natyrė.

Lista e Donatorėve LSI - Fushatė 2009


Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur pėr Pasqyrėn e Fondeve tė Pėrfituara dhe Shpenzimeve tė Kryera ne fushatėn zgjedhore 2009, nga Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Periudha 28 maj-28 qershor 2009Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj (Analize Ligjore) ; Olta Begu ( Analize Financiare)