Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Lista e Donatoreve te Partive, Fushatėn Zgjedhore 2009

7 vite mė parė
share()?>
Donatorėt e partive politike nė fushatė mund tė jenė persona fizik dhe juridik. Nė ēdo rast donatorėt duhet tė jenė vendas dhe nuk lejohet pranimi i donacioneve nga shtetas apo subjekte tė huaja. Donatorėt nuk mund tė dhurojnė mė shumė se njė milion lekė. Gjithashtu donatorėt ndahen nė dy kategori sipas vlerės sė dhuruar. Kategoria e donatorėve pėr vlera mbi 100 000 lekė ėshtė njė kategori e cila ka cilėsime ligjore tė veēanta.

Kėta donator nėnshkruajnė njė marrėveshje ku pėrjashtohen mundėsitė pėr pėrfitime nga asete dhe fonde publike. Subjektet zgjedhore kanė detyrim tė mbledhin donacione pėr vlera tė tilla vetėm nėpėrmjet llogarive bankare tė caktuara. Pėr efekt transparence numri i llogarisė ėshtė i publikuar jo mė vonė se tre ditė nga fillimi i fushatės.

Lista e donatorėve sipas njė regjistri tė posaēėm, gjithashtu ėshtė e detyrueshme pėr akses tė gjerė pėr publikun. Megjithėse nuk ka afate tė pėrcaktuara nė formė kalendarike, Kodi Zgjedhor i jep akses tė pėrforcuar kėtij lloj informacioni duke pėrdorur pėrcaktimin “kurdoherė publike” (neni 90 Regjistrimi i Fondeve Jopublike).

Open Data Albania po zbardh listėn tėrėsore tė donatorėve pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lekė nė fushatėn zgjedhore 2009. Kjo listė ka 115 donatorė nga tė cilėt 102 janė individė dhe 13 persona juridik si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar, shoqėri anonime. Gjithashtu shtatė nga kėta donatorė, kane dhurime nė  natyrė, vlera e tė cilėve, konvertuar nė para, kalon shifrėn e pėrcaktuar me ligj prej 100 000 Lekėsh, prandaj edhe emri i tyre duhet te bėhet kurdoherė publik. Te gjithė donatorėt e  tjerė paraqesin dhurime nė vlera monetare.

Lista e donatorėve, me dhurime mbi 100.000 ne zgjedhjet vendore 2009


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA