Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Donacione nė Fushatėn Zgjedhore 2009

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania hulumtuar mbi donacione tė fushatės zgjedhore 2009, sipas vlerave dhe subjekteve. Raporti bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve te auditimit te ekspertėve kontabėl. Kushtet pėr donacionet ligjvėnėsi i ka pėrcaktuar nė nenin 89 tė Kodit Zgjedhor. Donacionet janė fonde jopublike tė dhuruara pėr subjektet zgjedhore. Donacionet pėrbėhen nga “shuma parash” dhe “shėrbime ose tė mira materiale jo kundrejt pagesės (nė natyrė)”.

Donator, dhurues mund tė jenė persona fizik ose juridik por nė ēdo rast detyrimisht vendas. Ne fushatėn e vitit 2009, janė 17 parti politike qė kanė pėrfituar nga ky burim financimi. Shuma totale e kėtyre donacioneve ėshtė 109 702 863 (Njėqind e nėntė milion e shtatėqind e dy mijė e njėqind e gjashtėdhjetė e tre) Lekė. Nė tabelėn e mėposhtme listohen subjektet  dhe shumat pėrkatėse te pėrfituara.

Donacione nė Fushatėn Zgjedhore 2009 sipas subjekteve


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Partia e cila ka pėrfituar me shume fonde nga dhurimet (donacionet) ėshtė Partia Demokratike, me gati 72.79 % te totalit donacione. Partia e dytė nė renditjen sipas vlerave tė donacioneve ėshtė Partia e te Drejtave tė mohuara e Re, PDM e re, me 8.02 %. Partia Socialiste e Shqipėrisė ka siguruar 6 855 136 (gjashtė milion e tetėqind e pesėdhjetė e pesė mijė e njėqind e tridhjetė ė gjashtė) Lekė dhe renditet si partia e tretė pas PD dhe PDM e re, megjithėse ėshtė partia e dytė nė vend dhe partia mė e madhe opozitare.

Donacionet sipas kategorisė. Donacionet janė nė para ose nė natyre (shėrbime dhe tė mira materiale). Bazuar tek Kodi Zgjedhor, donatorėt i ndajmė nė “donator tė vlerave nėn 100 mijė lekė” dhe “donator tė vlerave mbi 100 mijė lekė”. Ndryshe pėr lehtėsi artikulimi mund ti kategorizojmė donator tė vegjėl dhe donator tė mėdhenj.

Nėse njė subjekt pėrfiton fonde nga donatorė tė vlerave mbi 100 000, ne baze te nenit 90 te Kodit, subjekti duhet te publikoje kurdoherė listat e kėtyre donatoreve. Lista pėrmban tė dhėna tė detajuara jo vetėm pėr vlerėn por edhe pėr gjeneralitete tė dhuruesit.

Donacione sipas subjekteve politike, fushatė elektorale 2009


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODABurimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


59 % te donacioneve janė shuma tė pėrftuara nga donatorė tė vlerave nėn 100 mijė lekė, si vlere absolute 64 435 940 (gjashtėdhjetė e katėr milion e katėrqind e tridhjetė e pesė mijė e dyqind e dyzet) Lekė. 38 % e donacioneve pėrbėhen nga shuma tė pėrfituara nga donatorė tė vlerave mbi 100 mijė lekė, kėto ne vlere absolute janė 41 618 923 (dyzetė ė njė milion ė gjashtėqind e tetėmbėdhjetė mijė e nėntėqind e njėzet e tre) Lekė. Pjesa tjetėr me njė vlere prej 3 648 000 (tre milion e gjashtėqind e dyzet e tetė mije) Lekė ose 3 % i totalit tė donacioneve, janė vlera pėr shėrbime dhe tė mira nė natyrė.

Donacionet nga donator pėr shuma nėn 100 000 lekė sipas subjekteve politike.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Sikurse e shohim, ėshtė Partia Demokratike ajo te cilės i pėrkasin 80.24 % tė donacioneve nga donatorė pėr vlera nėn 100 000 lekė. Shuma totale e tyre prej ėshtė 64 435 940 (Gjashtėdhjetė e katėr milion e katėrqind e tridhjetė e pesė mijė e nėntėqind e dyzet) Lekė.

Donacionet nga donator pėr shuma mbi 100 000 lekė sipas subjekteve politike.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Edhe pėr donacione nga donatorė pėr shuma mbi 100 000 Lekė, ėshtė partia Demokratike qė kryeson listėn me 65.3 % te totalit te donacioneve pėr shuma mbi 100 000 Lekė. Kjo parti ndiqet nga Lėvizja Socialiste pėr integrim me 26 % te totalit te donacioneve tė kėsaj kategorie.

Donacionet Dhurime nė Natyrė, sipas subjekteve politike.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2009
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Janė vetėm tre parti politike qė kanė pėrfituar Donacione tė kategorisė dhurime nė natyrė, konkretisht : Partia Demokratike, Lėvizja Socialiste pėr Integrim si edhe Partia Socialiste e Shqipėrisė. Kjo e fundit ka edhe vlerėn mė tė madhe tė dhurimeve nė natyrė prej 1 677 000 Lekė, duke zėnė 46 % te totalit te vlerės sė dhurimeve nė Natyrė nė zgjedhjet 2009.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA