Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Zgjedhjet vendore tė 2011, partitė shpenzuan 2.6 milion euro

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim ne lidhje me fonde tė mbledhura dhe shpenzuara nga subjektet zgjedhore nė fushatė 2011. Ky hulumtim sjell pėr herė tė parė njė pasqyrė financiare tė shpenzimeve elektorale tė Fushatės pėr Zgjedhje pėr Organe tė Qeverisjes Vendore 2011. Pasqyra kontabėl bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve tė vetė subjekteve zgjedhore, paraqitur pėr auditim pranė ekspertėve kontabėl.

SHPENZIMET

Gjatė fushatės pėr Zgjedhjet pėr Organet e Qeverisjes Vendore 2011, subjektet zgjedhore parti dhe kandidatė tė pavarur kanė shpenzuar nė total vlerėn 364.172.362 lekė ose 2.6 milionė euro. Fondet mė tė mėdha janė grumbulluar dhe shpenzuar nga partitė parlamentare, tė cilat kanė fituar tė paktėn njė deputet nė Kuvend nga zgjedhjet pararendėse.

Kėto parti kanė marrė mė 2011 98% tė totalit tė fondeve tė pėrfituara. Ndėrkohė, partitė joparlamentare kanė grumbulluar 1% tė totalit dhe subjektet kandidat i pavarur (94 kandidatė) kanė siguruar gjithashtu 1% tė totalit tė fondeve te pėrfituara nė fushatėn 2011.

FONDET

Por, nga kanė ardhur fondet qė janė shpenzuar? Subjektet politike nė fushatėn zgjedhore 2011 kanė shpenzuar mė shumė sesa kanė grumbulluar. Diferenca mes tė ardhurave dhe shpenzimeve ėshtė 26.3 milionė lekė, 7.23% tė shpenzimeve totale. Kėshtu, 92.77% e shpenzimeve janė mbuluar nga fonde tė mbledhura nga subjektet pėr fushatė.

Partitė politike pėrfituan 99% tė totalit tė fondeve tė fushatės. Nga 55 parti tė regjistruara si subjekte zgjedhore nė vitin 2011, vetėm 15 deklaruan mė pas fonde tė pėrftuara dhe shpenzuara. Pjesa tjetėr pretendon se nuk ka vlera tė shpenzuara pėr kontabilizim, sikurse ka edhe parti qė nuk pėrmbushin aspak detyrimin pėr tė referuar me raport financiar.

Nė total kėto 15 parti kanė grumbulluar 335.588.638 lekė, ndėr tė cilat tri partitė me shuma mė tė mėdha nė shpenzime tė fushatės zgjedhore 2011 ishin PD, PS dhe LSI.

Sipas vlerave tė shpenzuara, dy partitė mė tė mėdha nė vend, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste, patėn edhe vlerat mė tė mėdha tė shpenzimeve elektorale, pėrkatėsisht me 182.5 milionė dhe 136.5 milionė lekė.

Po kėto dy parti kanė shėnuar shpenzime mė tė larta se fondi i grumbulluar, duke e pėrfunduar fushatėn me debi apo detyrime tė pashlyera. Partia Socialiste ėshtė partia e cila zotėron shifrėn mė tė madhe tė tejkalimeve tė shpenzimeve
Multimedia: Shqiptarja.com
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 11/06/2013
Titulli i publikimit: Zgjedhjet vendore tė 2011, partitė shpenzuan 2.6 milion euro
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania ka kryer njė hulumtim ne lidhje me fonde tė mbledhura dhe shpenzuara nga subjektet zgjedhore nė fushatė 2011. Ky hulumtim sjell pėr herė tė parė njė pasqyrė financiare tė shpenzimeve elektorale tė Fushatės pėr Zgjedhje pėr Organe tė Qeverisjes Vendore 2011. Pasqyra kontabėl bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve tė vetė subjekteve zgjedhore, paraqitur pėr auditim pranė ekspertėve kontabėl.
Download: shqiptarja.com.jpg
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :