Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Detyrime financiare tė pashlyera nga parti politike subjekte nė Fushatė Zgjedhore 2011

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim ne lidhje me subjektet qė kanė ofruar shėrbime gjatė fushatės dhe nuk janė paguar nė kohė pėr kėto shėrbime. Hulumtimi jep partinė subjekt nė debi, subjektin e palikujduar (pa paguar) dhe vlerėn pėrkatėse sipas shėrbimit tė ofruar.

Bazuar nė tė dhėna tė raporteve kontabėl dhe vlerėsimeve tė auditėve tė pavarur, rezulton se janė dy parti qė kanė mbartur fatura tė papaguara pas datės sė pėrfundimit tė fushatės. Nė tė dy rastet subjektet tė cilat nuk kanė marrė paratė, pagesėn pėr shėrbimin e ofruar janė kryesisht kompani mediatike qė kanė vėnė nė shėrbim tė partive kohė televizive pėr reklamė politike. Gjithsej pėr Partinė Socialiste janė shtatė shoqėri tregtare si pjesė e listės me debi tė prapambetura.

Ndėrsa pėr LSI janė gjashtė subjekte tė pashlyera gjatė kohės zyrtare tė fushatės. Nė rastin e subjektit LSI, konstatohet se kėto detyrime janė shlyer plotėsisht brenda vitit elektoral. Ky fakt pėrcillet edhe nė raportin e auditimit pėr subjektin LSI. Ndėrsa Partia Socialiste ka njė jetėgjatėsi mė tė madhe tė detyrimit duke e mbartur atė deri nė vitin elektoral 2013.

Sipas raportit financiar tė kėsaj partie pėr vitin 2012, dorėzuar pranė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve  rezulton se Subjekti PS mbart me pėrshkrimin “detyrim tė pashlyer mediave nga fushata e 8 majit 2011”, vlerėn 23 157 559 Lekė.

Subjekte tė palikujduara financiarisht nga PS nė Fushatė Zgjedhore 2011.


Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur pėr Fondet  e Pėrfituara dhe tė Shpenzuara nga Partia Socialiste  nė Fushatėn e Zgjedhjeve tė Organeve tė Qeverisjes Vendore ( 8 maj 2011). http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza: ODA


Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur LSI. Pasqyra e Fondeve tė Pėrfituara dhe Shpenzimeve tė Kryera Gjatė Fushatės 8 prill 2011 – 8 maj 2011.
http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza: ODANė rastin konkret kur subjekti i pashlyer ėshtė njė subjekt tregtar njėkohėsisht me veprimtari nė fushėn e medias, situata e marrėdhėnies debi-kredi shkakton njė gjendje difektoze sa i takon kritereve nė respekt tė pavarėsisė sė medias. Ligjvėnėsi ėshtė kujdesur nė mėnyrė tė veēantė duke parashikuar dhe ndaluar dy momente qė pengojnė vartėsinė ekonomike subjekt politik – subjekt tregtar me veprimtari nė fushėn e mediatike. Konkretisht nė Kodin Zgjedhor nė nenin 89 pika 3/b ėshtė ndaluar dhėnia e fondeve nė favor tė subjekteve politike nga persona fizik dhe juridik qė ushtrojnė veprimtari mediatike.

Po kėshtu nė Kushtetutė nenin 70, ndalohet edhe mundėsia qė njė ushtrues i veprimtarisė fitimprurėse (edhe nė fushėn e medias) tė jetė kandidat pėr deputet. Ndėrkohė Ligjvėnėsi nuk ka parashikuar njė situatė ndėrvepruese me efekte vartėsie pėr mosshlyerje debie nė rastin e shpenzimeve tė tejkaluara dhe tė palikujduara nga partitė kundrejt kompanive mediatike.

Situata bėhet edhe mė difektoze kur debitė janė jetėgjata dhe shtrihen nė njė hark kohorė disavjeēarė. Gjithashtu nuk kemi tė dhėna dhe informacion mbi kėrkimin e debisė nė rrugė gjyqėsore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj ( Analize Ligjore), Olta Begu ( Analize Financiare)