Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Cilėt janė 'dorėlėshuarit' e zgjedhjeve lokale 2011, shumat nė 10 mijė dollarė

7 vite mė parė
share()?>
Donatorėt e partive politike nė fushatė mund tė jenė persona fizikė dhe juridikė. Nė ēdo rast, donatorėt duhet tė jenė vendas dhe nuk lejohet pranimi i donacioneve nga shtetas apo subjekte tė huaja. Donatorėt nuk mund tė dhurojnė mė shumė se 1 milion lekė. Gjithashtu donatorėt ndahen nė dy kategori sipas vlerės sė dhuruar. Kategoria e donatorėve pėr vlera mbi 100 000 lekė ėshtė njė kategori e cila ka cilėsime ligjore tė veēanta. Kėta donatorė nėnshkruajnė njė marrėveshje ku pėrjashtohen mundėsitė pėr pėrfitime nga asete dhe fonde publike.

Subjektet zgjedhore kanė detyrim tė mbledhin donacione pėr vlera tė tilla vetėm nėpėrmjet llogarive bankare tė caktuara. Pėr efekt transparence, numri i llogarisė ėshtė i publikuar jo mė vonė se tri ditė nga fillimi i fushatės. Lista e donatorėve sipas njė regjistri tė posaēėm, gjithashtu ėshtė e detyrueshme pėr akses tė gjerė pėr publikun. Megjithėse nuk ka afate tė pėrcaktuara nė formė kalendarike, Kodi Zgjedhor i jep akses tė pėrforcuar kėtij lloj informacioni duke pėrdorur pėrcaktimin “kurdoherė publike” (neni 90, Regjistrimi i Fondeve Jopublike).

“Open Data Albania” ka zbardhur listėn tėrėsore tė donatorėve pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lekė nė fushatėn zgjedhore 2011. Kjo listė ka 34 donatorė, nga tė cilėt 29 janė individė dhe 5 persona juridikė si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar, shoqėri anonime dhe fondacion.

Ndėrkohė donatorė nė vlerėn maksimale sipas limitit tė lejuar me ligj janė katėr dhe secili pėrkon me donacione nė favor tė Partisė Drejtėsi, Integrim dhe Unitet. Nga lista e publikuar bie nė sy mungesa e deklarimeve tė donatorėve nga PD-ja, e cila nuk i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė Open Data pėr zbardhjen e emrave dhe firmave private.

Partitė parlamentare deklarojnė zyrtarisht se kanė mbledhur nė total shumėn prej 332 849 888 lekėsh si mbėshtetje pėr fushatėn zgjedhore.

Fondet mė tė mėdha grumbullohen dhe shpenzohen nga partitė parlamentare, tė cilat kanė fituar dhe zotėrojnė tė paktėn njė deputet nė Kuvend nga zgjedhjet pararendėse. Kėto parti kanė 98% tė totalit tė fondeve tė pėrfituara. Ndėrkohė partitė joparlamentare kanė grumbulluar 1 pėr qind tė totalit qė shėnon vlerėn 2738750 lekė. Subjektet kandidat tė pavarur nė zgjedhjet pėr organe tė qeverisjes vendore 2011 janė nė total 94 kandidatė. Sipas raporteve kontabėl tė hartuara prej tyre, ata kanė siguruar njė fond nė total prej 2267920 lekėsh, qė pėrbėn 1 pėr qind tė totalit tė fondeve tė pėrfituara nė fushatėn 2011.Multimedia: Gazeta Shqip
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 04/06/2013
Titulli i publikimit: Cilėt janė 'dorėlėshuarit' e zgjedhjeve lokale 2011, shumat nė 10 mijė dollarė
Pėrshkrim i publikimit: Donatorėt e partive politike nė fushatė mund tė jenė persona fizikė dhe juridikė. Nė ēdo rast, donatorėt duhet tė jenė vendas dhe nuk lejohet pranimi i donacioneve nga shtetas apo subjekte tė huaja. Donatorėt nuk mund tė dhurojnė mė shumė se 1 milion lekė. Gjithashtu donatorėt ndahen nė dy kategori sipas vlerės sė dhuruar.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :