Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 29 Qershor 2019

Lezha. Tregues social ekonomik pėr Qarkun.

6 vite mė parė
share()?>
Qarku i Lezhės ndodhet nė pjesėn veriperėndimore tė Shqipėrisė e cila  kufizohet: nė veri me qarkun Shkodėr, nė verilindje me qarkun Kukės, nė lindje dhe juglindje me qarkun Dibėr, nė jug me qarkun Durrės dhe nė perėndim me detin Adriatik, me gjatėsi vije bregdetare 38 km (nga Rėra e Hedhun deri  nė Kepin e Rodonit).

Territori i qarkut tė Lezhės ka njė sipėrfaqe prej 1 619 km² dhe shtrihet nė krahinėn malore-qendrore dhe ultėsirėn perėndimore, ku 65% e sipėrfaqes shtrihet nė zonėn kodrinore-malore dhe 35% nė zonėn fushore. Relievi nė kėtė rajon prezanton kontraste tė theksuara tė tė gjitha llojeve si bregdetar, fushor, kodrinor, malor, alpin etj me njė alternim ndėrmjet tyre si nė asnjė rajon tjetėr tė vendit, ku deti, fusha dhe malet janė shumė pranė njėri tjetrit. Lartėsia mesatare mbi nivelin e detit tė rajonit tė Lezhės ėshtė 413 m, ajo maksimale 2121m (maja e Kunorės Mirditė) dhe minimale -4 deri -6 m (Nallė, Torovicė, Kakarriq, Tresh etj nė Lezhė).

Qarku Lezhė ėshtė i pėrbėrė nga tre rrethe, rrethi Kurbin, Lezhė dhe Mirditė. Nė qark ndodhen pesė bashki dhe 16 komuna.

Ndarja administrative e qarkut Lezhė


Burimi: Ligji nr. 8652, datė 31. 07. 2000, “Pėr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”.
Analiza dhe Komentet: ODA


Zhvillimi Demografik. Popullsia nga Censusi 2011 rezulton 2 842 925 banorė nė rang kombėtar. Nė qarkun e Lezhės jetojnė 136 612 banorė, qė pėrbėjnė 4.8% tė popullsisė sė vendit. Po tė bėjmė njė krahasim me vitin 2001 vėmė re se popullsia nė 2011 ėshtė  ulur si nė rang kombėtar ashtu dhe nė nė qarkun e Lezhės. Kjo ulje e numrit tė popullsisė ndėr vite ka ardhur si pasojė e lėvizjes gjithnjė e mė tepėr tė popullsisė drejt qarkut tė Tiranės. Nė  Vitin  2001 kemi 3 067 740 banorė nė rang kombėtar , nga tė cilėt 159,149 ndodhen nė qarkun e Lezhės , pra qė pėrbėjnė 5.2%. Shohim se pėrqindja e popullsisė sė qarkut tė Lezhės ndaj totalit kombėtar ka ardhur duke u ulur nga viti 2001 nė 2011.

Popullsia nė qarkun e Lezhės 2001-2011


Burimi:INSTAT   
Analiza dhe Komentet:ODABurimi:INSTAT   
Analiza dhe Komentet:ODA


Nėse do tė shohim raportin e meshkujve dhe femrave nė qarkun e Lezhės, vėmė re se nė vitin 2001 kemi njė numėr mė tė lartė tė femrave nė raport me meshkujt. Nė 2001 raporti i popullsisė sipas gjinisė ėshtė 51.02% femra dhe 48.98% meshkuj. Ky raport ka rėnė, duke ju afruar mė tepėr ekuilibrit, por ende kemi njė dominancė tė femrave mė 0.1%

Popullsia nė qarkun e Lezhės sipas gjinisė 2001-2011   


Burimi:INSTAT   
Analiza dhe Komentet:ODABurimi:INSTAT   
Analiza dhe Komentet:ODA


Gjatė dekadės sė fundit, situata demografike nė qarkun e Lezhės, ka ndjekur njė drejtim tė caktuar dhe te dukshėm duke shėnuar ulje tė vazhdueshme tė popullsisė. Kjo vjen si pasojė e lėvizjes gjithnjė e mė tepėr tė qytetarve drejt qarkut tė Tiranės. Bazuar nė tė dhėnat e marrė nga INSTAT dhe njėsitė vendore, komuna dhe bashki tė qarkut, vemė re se 26% e popullsisė sė Republikės sė Shqipėrisė ėshtė pėrqėndruar nė qarkun e Tiranės dhe vetėm 4.8% ėshtė pėrqėndruar nė Qarkun e Lezhės.

Pėr sa i pėrket popullsisė urbane dhe rurale, vemė re se  53% e popullsisė jeton nė zonė urbane dhe 47% e saj ėshtė e shpėrndarė nė zonėn rurale tė qarkut. Pėrqindja e popullsisė qė jetojnė nė zonėn urbane nė qarkun e Lezhės ėshtė rritur nga viti 2001. Shohim se nė vitin 2001 nė kėtė qark mbizotėron popullsia rurale me 69%, ndėrsa nė vitin 2011 ky raport ėshtė pėrmbysur, duke u ulur nė 47%  popullsi rurale dhe duke u rritur nė  53% popullsi urbane nga 31% qė ishte nė 2001.

Popullsia urbane dhe rurale nė qarkun e Lezhės


Burimi:INSTAT   
Analiza dhe Komentet:ODABurimi:INSTAT   
Analiza dhe Komentet:ODA


Zhvillimi Ekonomik

Nė kontekstin e zhvillimit ekonomik, nėse do tė shohim indikatorėt e tregut tė punės pėr kėtė qark, shohim se kemi njė kontribut tė ulėt nė raport me qarqet e tjera. Numri i ndėrrmarjeve ekonomike qė operojnė nė Qarkun e Lezhės ėshtė 3030 ndėrmarrje pėr vitin 2011. Nė pėrqindje, themi se vetėm 3% e ndėrmarrjeve ekonomike janė vendosur nė kėtė qark.

Ndėrrmarrjet aktive nė qarkun e Lezhės sipas madhėsisė, 2011


Burimi:INSTAT
Analiza dhe Komentet:ODABurimi:INSTAT
Analiza dhe Komentet:ODA


Tregues tė rėndėsishėm ekonomik pėr zhvillimin e qarkut janė papunėsia dhe ndihma ekonomike qė marrin familjet. Pėr vitin 2012, katėrmujorin e fundit, numri i tė papunėve nė kėtė qark ėshtė 15021 individė.  Pra qarku i Lezhės renditet i pesti pėr nga numri i tė papunėve, pas Qarkut tė Tiranės, i cili pėrmban numri mė tė lartė tė tė papunėve, Qarkut Shkodėr, Elbasan dhe Fier. Shprehur nė pėrqindje niveli i papunėsisė pėr kėtė qark ėshtė 11% ndėrsa nė rang kombėtar ėshtė 12.82%.

Numri i familjeve qė marrin ndihmė ekonomike sipas tė dhėnave INSTAT ėshtė si mė poshtė:

Numri i familjeve qė marrin ndihmė ekonomike nė qarkun Lezhė  2012


Burimi :INSTAT, buletini tremujorit te katert te 2012
Analiza dhe Komentet:ODA


Numri i familjeve qė marrin ndihmė ekonomike nė qarkun e Lezhės ėshtė 7 212 familje, e cila pėrbėn 7% nė rang kombėtar. Qarku i Lezhės  ėshtė i shtati  pėrsa i pėrket numrit tė familjeve qė marrin ndihmė ekonomike, pas qarkut tė  Tiranės,Shkodrės, Dibrės, Elbasanit, Korēės dhe Kukėsit.

Sipas sektorėve, numri mė i lartė i tė punėsuarve ėshtė nė sektorin privat. Kėshtu nė qarkun Lezhė, nė vitin 2009, sektori privat kontriboi me 82.1% tė tė punėsuarve, ndėrsa nė nivel vendi sektori privat kontribon me 83.5% tė numrit tė punėsuarve.

Ėshtė e rėndėsishme pėr tu bėrė njė dallim midis zonės rurale dhe urbane tė qarkut tė Lezhės  pėr sa i pėrket treguesve tė rritjes ekonomike. Nė komunat malore qė ndodhen larg zonės sė qarkut,  treguesit ekonomik janė mė ulėt se ato nė nivel qarku.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Grupi i tė rinjve tė World Vision Kurbin