Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

“Open Data”: Fushata zgjedhore filloi pa transparencė financiare

7 vite mė parė
share()?>
Fushata zgjedhore ligjėrisht fillon sot nė Shqipėri, ndonėse ajo ėshtė shtrirė prej disa javėsh e muajsh nė tė gjithė vendin. Organizatat e shoqėrisė civile po shprehin shqetėsim pėr mungesėn e transparencės sė tyre mbi financimet. Qendra Open Data e Shqipėrisė thotė se sipas Kodit Zgjedhor listat e dhuruesve dhe financimet e partive janė kurdoherė publike, por deri tani nuk ėshtė botuar asnjė listė e tillė nga partitė politike me emra dhe shumat pėrkatėse, as me deklarata dhe as online nga interneti.

Kjo transparencė ėshtė detyrim ligjor, qė nga dita e parė e fushatės e nė vazhdim dhe u nevojitet qytetarėve tė shohin se kush financon partitė qė ata do tė votojnė, konfliktet e interesit tė financuesve, apo fshehjen e burimeve tė fushatave luksoze.

Instituti Shqiptar i Shkencave dhe Qendra Open Data sapo kanė pėrfunduar njė studim mbi zgjedhjet e fundit se 20 pėr qind e fondeve janė siguruar nga buxheti i shtetit, ku pjesėn mė tė madhe e kanė marrė PD me PS 20 pėr qind nga donacionet dhe rreth 60 pėr qind nga pagesat e anėtarėsisė. Kontrolluesit e financave tė fushatės raportuan mjaft probleme me transparencėn; disa parti ende nuk kanė deklaruar shumat e harxhuara, origjinėn e tyre dhe nuk paraqesin tabela bankare, por thonė se kanė vepruar me para tė thata nė dorė, ose ndryshe para kesh.

Nė 2011 kishte 55 parti nė garė, ndėrsa tan janė 66 parti. Por studimi nxorri se njė grusht partish parlamentare pėrfitojnė 98 pėr qind tė fondeve, ndėrsa gjithė partitė e tjera pėrfitojnė vetėm 1 pėr qind. Nė fushatėn e 2011 partitė kanė shpenzuar mė shumė para se sa kanė mbledhur. Rreth 7 - 20 pėr qind e fondeve janė ende borxhe tė prapambetura nga fushata e kaluar. Pra, partitė kanė hyrė nė njė fushatė tė re, kur ende janė me borxhe nga fushata zgjedhore 2011 dhe nuk kanė shlyer detyrimet qė u kanė kompanive tė ndryshme qė u bėnė fushatat dy vjet mė parė. Studimi i detajuar nxori probleme edhe me dhurimet e fondeve, edhe me pasuritė e padeklaruara tė vetė partive, qė ka pak gjasa tė krijohen me pagesat 2 dollarėshe tė anėtarėve tė thjeshtė.

Koalicioni i vėzhguesve vendorė shprehu shqetėsim po ashtu pėr mungesėn e transparencės mbi shpenzimet e fushatės dhe dhurimet e parave. Pėrfaqėsues tė kėtij organizimi vendas tė pavarur dhe me pėrvojė nė vėzhgimin e zgjedhjeve shqiptare pohojnė se KQZ duhet tė zbatojė ligjin, duke nxjerrė udhėzimet pėrkatėse dhe duke ushtruar kontrolle mbi financat e partive gjatė fushatės.

Koalicioni e konsideron transparencėn e financimit tė subjekteve elektorale si njė element kyē pėr njė proces zgjedhor ligjor, transparent dhe tė barabartė. Ndonėse me ligj kontrolluesit e financave partiake janė tė plotfuqishėm, nga zgjedhjet e mėparshme ata raportojnė njė seri shkeljesh dhe pohojnė se e kanė tė pamundur tė komunikojnė me partinė politike pėr ēėshtje financiare, se ato nuk kanė numėr NIPT-i pėr veprimtari biznesi, dhe kėto shkruhen nė disa tabela tė pashoqėruara me fatura, apo ndonjėherė partitė deklarojnė thjesht se shpenzimet ishin zero gjatė fushatės.
Multimedia: BalkanWeb
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 24/05/2013
Titulli i publikimit: “Open Data”: Fushata zgjedhore filloi pa transparencė financiare
Pėrshkrim i publikimit: Fushata zgjedhore ligjėrisht fillon sot nė Shqipėri, ndonėse ajo ėshtė shtrirė prej disa javėsh e muajsh nė tė gjithė vendin. Organizatat e shoqėrisė civile po shprehin shqetėsim pėr mungesėn e transparencės sė tyre mbi financimet.
Download: Balkanweb.jpg
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :