Ndryshimi i fundit: E Premte, 22 Qershor 2018

Partitė shqiptare injorojnė thirrjet pėr transparencė tė financimeve

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania, njė organizatė me qendėr nė Tiranė, thotė se partitė politike nuk po bėjnė publike listat e donatorėve tė fushatės pėrpara zgjedhjeve tė 23 qershorit

“Kodi elektoral thotė se lista e donatorėve mbi 100 mijė lekė duhet tė jetė gjithmonė publike, qė do tė thotė se partitė duhet ta publikojnė atė… mundėsisht online,” thotė Aranita Brahaj, koordinatore e projektit Open Data Albania.

Brahaj nėnvizon se edhe kėrkesat pėr informacion, depozituar pranė partive kryesore politike nė pėrputhje me tė drejtėn e informimit, nuk kanė dhėnė rezultat, edhe pse partitė janė tė detyruara qė tė publikojnė listėn e kompanive, organizatave dhe individėve qė i financojnė ato pėrpara ditės sė votimit.

“Sipas ligjit, donatorėt duhet tė filtrohen nė mėnyrė qė tė shmanget ndonjė konflikt i mundshėm interesi,” thotė Brahaj.

“Ata janė fytyrat e fshehta tė partive politike dhe votuesit kanė tė drejtėn tė informohen se kush i financon subjektet, pėr tė cilat votojnė,” shton ajo.

Shqipėria ka njė histori tė gjatė zgjedhjesh qė nuk plotėsojnė standardet ndėrkombėtare dhe pėrfundojnė nė pėrplasje politike. Zgjedhjet e 23 qershorit shihen si njė test kyē pėr shpresat e goditura tashmė pėr anėtarėsim nė BE.

Njė studim nga Open Data Albania i raporteve financiare tė depozituara nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve zbulon se nė zgjedhjet vendore tė vitit 2011, partitė nuk e zbatuan kodin elektoral sa u pėrket financave tė tyre.

E gjithė fushata kushtoi nė total 2.5 milion euro, ndėrkohė qė demokratėt nė pushtet ishin ata qė shpenzuan mė shumė, tė pasuar nga Partia Socialiste nė opozitė.

“Nė zgjedhjet e shkuara, partitė politike morėn donacione mė tė mėdha se 100 mijė lekė nė cash dhe jo pėrmes llogarive tė tyre bankare, siē kėrkohet nga ligji,” thekson Brahaj.
Multimedia: Tema Online
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 24/05/2013
Titulli i publikimit: Partitė shqiptare injorojnė thirrjet pėr transparencė tė financimeve
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania, njė organizatė me qendėr nė Tiranė, thotė se partitė politike nuk po bėjnė publike listat e donatorėve tė fushatės pėrpara zgjedhjeve tė 23 qershorit
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :