Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Fonde elektorale sipas llojit tė financimit - Fushata Zgjedhore 2011

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po sjell pėr herė tė parė njė Pasqyrė Kontabėl Pėrmbledhėse me Fonde pėr Fushatėn Zgjedhore 2011. Procesi i auditimit tė financės sė partive politike dhe subjekteve tė tjera elektorale, ėshtė njė proces i ri qė daton me ndryshimet e 2008-ės nė Kodin Zgjedhor. Pėr tė vlerėsuar llojin e financimit elektoral janė konsoliduar tė dhėna zyrtare tė raporteve tė ekspertėve kontabėl tė licencuar. Raportet janė mbajtur pėr 149 subjekte zgjedhore parti dhe kandidat.

Nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve janė regjistruar si subjekte zgjedhore nė vitin 2011, 55 parti politike si edhe 94 kandidatė te pavarur. Nga totali i partive vetėm gjashtė janė parti parlamentare. Zyrtarisht subjektet zgjedhore, parti politike dhe kandidate te pavarur, raportojnė se kanė mbledhur nė fonde nė vlerėn 337 856 558 (treqind e tridhjetė e shtatė milion e tetėqind e pesėdhjetė e gjashtė mijė e pesėqind e pesėdhjetė e tetė) Lek. Kjo shumė ėshtė fondi i grumbulluar pėr tė mbėshtetur shpenzime tė fushatės zgjedhore.

Kėto janė fonde tė siguruara nga: financime publike (buxheti); nėpėrmjet donacioneve; fondeve te vete subjekteve si dhe formave te tjera te lejuara nė Kodin Zgjedhor.

Fonde tė Subjekteve Politike sipas llojit  - Fushata Zgjedhore 2011


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Fonde Publike. Njė pjesė e konsiderueshme e fondit pėr shpenzime janė para tė cilat partitė politike i marrin nga buxheti i shtetit. Kėto fonde publike ju vihen nė dispozicion partive me qėllim pėr tė mbuluar shpenzime tė fushatės. Mė thjesht mund tė themi qė kėto janė para tė taksapaguesit si kontribut pėr fushata tė rregullta dhe tė civilizuara zgjedhore. Fushata do tė duhet tė krijojė mundėsi optimale pėr prezantim tė programeve dhe modeleve politike pėr qeverisje tek votuesit. Rregullat e shpėrndarjes sė kėtij fondi janė parashikuar nė Kodin Zgjedhor, nenin 87.  Sipas raporteve tė vetė subjekteve, nė fushatėn zgjedhore 2011 janė pėrftuar nga buxheti i shtetit  72 679 609 (shtatėdhjetė e dy milion e gjashtėqind e shtatėdhjetė e nėntė mijė e gjashtėqind e nėntė) Lek. Kjo pėrbėn 21.51 % tė totalit tė fondeve tė fushatės.

Donacione Elektorale. Donacione janė njė fenomen interesant i fushatave elektorale. Pėrgjithėsisht subjektet nuk i shohim tė bėjnė fushatė dhe evente pėr mbledhje fondesh  qė tė jenė publike dhe transparente. Megjithėse jo fort transparent dhe i dukshėm pėr publikun, fenomeni donacion privat pėr fushatėn, sjell vlera tė konsiderueshme pėr partitė dhe kandidatėt. Kėshtu tė ardhura tė subjekteve politike nga fonde jo publike (privat) nė fushatėn e 2011 janė nė vlerėn 69 808 415 (gjashtėdhjetė e nėntė milion e tetėqind e tetė mijė e katėrqind e pesėmbėdhjetė) Lek, dhe pėrbėjnė 20.66 % tė totalit tė fondeve tė fushatės.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Sipas raporteve zyrtare tė kontabilizuara subjektet zgjedhore kanė siguruar nė fushatėn e 2011 pothuajse po aq sa nga buxheti i shtetit edhe nga donatorėt privat. Kushtet dhe rregullat pėr donacione jopublike ligjvėnėsi i ka pėrcaktuar nė nenin 89 tė Kodit Zgjedhorė. Mė tej nenet 90 dhe 91 pėrcaktojnė edhe detyrimin e partive pėr proces transparent si nė mbledhjen e fondeve dhe nė mbajtjen e regjistrit tė donatorėve. Donatorėt privat nė favor tė subjekteve zgjedhore duhet tė mos jenė subjekte nė pėrfitim apo debi me asete dhe buxhete publike.

Fonde tė tjera. Fondet e tjera tė subjekteve mund ti konsiderojmė fonde mikse publike dhe jopublike. I cilėsojmė tė tilla pasi janė fonde tė vetė partive qė mblidhen sipas parashikimeve jo nė ligj por kryesisht nė statute partiake. Tė tilla janė kontribute apo kuotizacione tė anėtarėsisė dhe strukturave tė partisė. Po kėshtu fonde tė vetė partisė janė edhe para tė pėrfituara si fond vjetor nė bazė tė ligjit pėr financėn e partive politike, apo tė ardhura nga interesa bankare tė disa depozitave tė mėhershme qė parti tė caktuara kanė arritur ti konsolidojnė ndėr vite. Rast tipik ėshtė PBDNJ. Kategoria e fondeve tė vetė partive nė dispozicion tė fushatės pėrbėn 54.57 % tė totalit tė Fondeve tė Partive Politike Fushatė Zgjedhore 2011, dhe vlera pėrkatėse ėshtė 184 359 794 (njėqind e tetėdhjetė e katėr milion e treqind e pesėdhjetė e nėntė mijė e shtatėqind e nėntėdhjetė e katėr) Lek.

Njė kategori tjetėr fondi, e cila na shfaqet vetėm tek njė subjekt zgjedhor, ėshtė tarifa pėr kohė ekstra pėrftuar falas si reklamė politike. Kjo pėrcaktohet nė nenin 84 pika 6 nė Kod, dhe ėshtė njė rast i specifikuar ku kosto pėr vėnie tė kohės televizive nė dispozicion falas pėr subjekte zgjedhore nga radio e televizione private, llogaritet si shpenzimi i zbritshėm pėr efekte tatimore. Nė zgjedhjet 2011, pėrfitimi nė bazė tė kėsaj klauzole ligjore shėnon 3.26 % tė totalit tė fondeve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj (analizė ligjore) & Olta Begu (analizė financiare)