Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Parregullsi Ligjore gjatė Auditimit Financiar tė Fonde dhe Shpenzime Elektorale 2011.

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi parregullsi ligjore tė konstatuara gjatė procesit tė auditimit financiar nė Fushatėn Zgjedhore 2011. Procesi i auditimit tė Financimit tė Subjekteve Zgjedhore ėshtė njė koncept dhe praktikė e re ligjore nė kontekstin e Republikės sė Shqipėrisė. Detyrimi ligjor qė pėrcakton kėtė proces daton me ndryshimet e Kodit Zgjedhore tė vitit 2008-tė. Kreu II i Kodit, rregullon formėn e shpėrndarjes sė fondeve publike pėr subjektet zgjedhore e gjithashtu edhe tė financimit nga fonde jopublike.

Fondet jopublike i njohim ndryshe si fonde nga donator privat. Pėr tė mbikėqyrur respektimin e parashikimeve ligjore e mė tej tė ēdo rregulli dhe standardi ndėrkombėtar tė auditimit, Kodi ngarkon profesionin publik tė Ekspertit Kontabėl tė Licencuar. Pėrzgjedhja e Ekspertėve bėhet me short i cili hidhet jo mė vonė se 45 ditė pas shpalljes sė rezultatit. Konstatojmė qė gjatė hulumtimit mbi publikimin dhe pėrmbajtjen e raporteve tė auditimit, shfaqen parregullsi, defekte dhe shkelje ligjore .

1. Mospėrmbushje e detyrimit pėr Publikim tė Raport Auditimi (neni 91 pika 4 Kodi). Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė bazė tė nenit 91 pika 4 tė Kodit, ka detyrim pėr tė publikuar raporte tė auditimit pėr subjekte zgjedhore. Ky detyrim ka afatin jo mė vonė se 30 ditė nga data e paraqitjes sė raportit ose, sipas rastit, nga data e mbylljes sė verifikimeve pėrkatėse. Megjithėse KQZ ka cilėsuar tashmė tė mbyllur procesin e administrimit pėr Fushatėn Zgjedhore 2011, janė tre subjekte zgjedhore Parti Politike pėr tė cilat nuk ka raport auditimi tė publikuar. Pėrfundimisht mospasja e raporteve tė auditimit pėr subjekte zgjedhore edhe dy vite pas fushatės, rezulton si njė defekt i rėndė i respektimit tė detyrimit ligjorė.

Mospėrmbushje e detyrimit pėr publikim tė Raport Auditimi Neni 91pika 4/Kodi Zgjedhor


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Komentet dhe analiza: ODA2. Publikim i pjesshėm i Raporteve tė Auditmit. Publikimi i raporteve tė Auditimit ėshtė njė proces i detyrueshėm me ligj. Publikimi pėrkon me respektimin e parimit tė transparencės, parim tepėr i rėndėsishėm nė kontekstin e financės elektorale. Ajo qė konstatohet si njė gabim nė publikimin e Raporteve nė faqen zyrtare tė KQZ praktikisht mund tė pėrkojė me njė defekt dhe parregullsi teknike. Por kjo parregullsi shtrembėron detyrimin ligjor dhe cenon e bėn difektoz procesin e transparencės. Konkretisht nė 30  raste KQZ ka publikuar vetėm pjesėrisht raportin e auditimit pa pasqyrė tė tė ardhurave dhe shpenzimeve. Thėnė me fjalė tė thjeshta publikut i ėshtė dhėnė mundėsia tė njihet me vlerėsimet e ekspertit por jo me vlera dhe tė dhėna tė pasqyrės kontabėl. Rastet nė fjalė janė pėrgjegjėsi e KQZ, e cila ėshtė ngarkuar nė bazė tė nenit 91 pika 4 e Kodit tė bėjė publikim tė raporteve.

3.  Citim i gabuar i ligjit. Ēka konstatohet dendur nė raportet e auditimit ėshtė citimi i gabuar ligjit. Shpesh eksperti kontabėl referon me numėr njė nen tė caktuar, ndėrkohė qė po citon pėrmbajte te deformuar te tij. Rastet mė tė theksuara qėndrojnė nė citimin ligjor tė nenit 89 pika 2, i cili gjithmonė citohet gabim.

4. Mosrealizimi i njė raporti auditimi pėr ēdo subjekt. Njė shkelje ligjore dhe performancė tepėr joprofesionale e profesionit te ekspertit kontabėl ėshtė edhe rasti i shėnuar gjatė auditimeve tė fushatės 2011, ku pėr njė grup subjektesh zgjedhore ėshtė referuar me njė raport auditimi tė pėrbashkėt. Ēdo subjekt zgjedhor qoftė ky individ apo parti nėse regjistrohet si subjekt zgjedhor mbart detyrimin ligjor pėr tė pasur njė raport auditi tė veēantė. Sado minimale tė jenė vlerat e tabelės financiare dhe sado mungesė veprimesh kontabėl tė karakterizojnė historikun financiar tė kėtij subjekti, ai i nėnshtrohet auditimit si detyrim ligjor.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj