Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pjesėmarrja nė votim nė zgjedhjet pėr organet e qeverisjes vendore 2011

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pjesėmarrjen nė votime nė zgjedhjet  pėr organe tė qeverisjes vendore 8 maj 2011. Pėr tė hulumtuar mbi pjesėmarrjen, janė konsideruar  tregues pėr votues sipas regjistrit tė zgjedhėsve; votues qė janė paraqitur nė votim dhe pėrqindja e tyre si nivel pjesėmarrje nė proces. Tė dhėnat janė analizuar nė rang kombėtar e njėkohėsisht sipas qarqeve.

Nė rang kombėtar zgjedhės totalė nė listė janė 3 199 554 shtetas shqiptarė, ndėrsa votues kanė rezultuar 1 616 694 tė tillė. Treguesi i pjesėmarrjes nė votime nė zgjedhjet pėr organet e qeverisjes vendore tė vitit 2011  ka rezultuar 50.5%. Kjo diferencė e madhe ndėrmjet shtetasve qė kanė tė drejtė vote dhe atyre qė ushtrojnė tė drejtėn e votės, dėshmon njė antikap tė pėrfaqėsimit zgjedhor. Pjesėmarrja nė kėtė masė shfaq nivel tė lartė tė emigracionit dhe paaftėsinė shtetėrore pėr tė mundėsuar votėn e emigrantėve. Faktikisht lista e zgjedhėsve na rezulton shumė mė e lartė se totali i popullsisė rezidente nė vend sipas Census 2011.

Ky raport adreson mbi domosdoshmėrinė e rregullimit pėr tė drejtėn e votės pėr emigrantėt. Nga ana tjetėr njė pjesė e kėsaj pėrqindje qė nuk ka votuar, ėshtė edhe grupi i votuesve tė pavendosur dhe qė ndjejnė mungesė pėrfaqėsimi tek oferta zgjedhore.


Burimi: cec.org.al,  Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2011   
Pėrpunimi dhe Komente: ODA   


Qarku qė ka pasur numrin mė tė madh tė zgjedhėsve nė listė ėshtė Tirana me 750 375 persona. Pjesėmarrja nė votim nė pėrqindje pėr kėtė qark ėshtė 53%.

Kukėsi dhe Dibra janė dy qarqe qė karakterizohen nga niveli mė i lartė i pjesėmarrjes nė votim me pėrkatėsisht 65.5% dhe 60.2%. Vlora ėshtė qarku me nivelin mė tė ulėt tė pjesėmarrjes nė votime prej 41.8%. Karakteristikė ėshtė fakti qė qarqet e jugut kanė nė pėrgjithėsi nivel mė tė ulėt se niveli kombėtar i pjesėmarrjes nė votime.

Pjesėmarrja ne votime sipas qarqeve, zgjedhjet lokale 2011


Burimi: cec.org.al,  Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2011   
Pėrpunimi dhe Komente: ODA   


Burimi: cec.org.al,  Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2011   
Pėrpunimi dhe Komente: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Pamela Qafoku