Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Partitė Parlamentare - Fonde Elektorale 2011

7 vite mė parė
share()?>
Partitė Parlamentare janė subjekte tepėr tė rėndėsishme nė kontekstin e Fonde dhe Shpenzime Elektorale. Si tė tilla ato pėrfitojnė edhe nga fonde publike e njėkohėsisht kanė edhe fonde tė tyre tė krijuara ndėr vite.

Parti parlamentare janė parti qė kanė fituar dhe zotėrojnė tė paktėn njė vend nė kuvend nga zgjedhjet pararendėse. Nė Zgjedhjet pėr Organet e Qeverisjes Vendore 2011, si parti parlamentare figurojnė PDSH, PSSH, LSI, PDIU, PBDNJ dhe PRSH. Pesha e kėtyre partive nė totalin e fondeve elektorale ėshtė tepėr e madhe, ato kanė 98% tė totalit.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Partitė parlamentare deklarojnė zyrtarisht se kanė mbledhur nė total shumėn prej 332 849 888 (treqind e tridhjetė e dy milion e tetėqind e dyzet e nėntė mijė e tetėqind e tetėdhjetė e tetė) lek si mbėshtetje pėr fushatėn zgjedhore. Kjo shumė e konsiderueshme pėrbėhet nga disa kategori fondesh dhe sipas burimit tė financimit dallojmė 4 ndarje kryesore:

Totali i fondeve elektorale 2011, sipas 4 kategorive kryesore, partitė parlamentare


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Sipas raporteve tė subjekteve, partitė parlamentare nė fushatėn zgjedhore 2011 kanė pėrftuar nga buxheti i shtetit nė total 72 679 609 lekė. Kjo pėrbėn 21,51 % tė totalit tė fondeve tė fushatės. Rregullat e shpėrndarjes sė kėtij fondi janė parashikuar nė Kodin Zgjedhor, neni 87.

Te ardhura te subjekteve nga persona fizik ose juridik pra donacionet neni 89. Kodi Zgjedhor, janė njė zė shume i rėndėsishėm i pasqyrave financiare te partive politike parlamentare. Sikurse e shohim edhe te paraqitur grafikisht, ato zėnė 19.4 % te totalit te fondeve, me njė vlere absolute prej 65 850 765 (gjashtėdhjetė e pesė milion e tetėqind e pesėdhjetė mijė e shtatėqind e gjashtėdhjetė e pesė) leke.

Por burimi i cili financon pjesėn me te madhe te madhe te shpenzimeve, ėshtė ai i fondeve te vete partive pėr fushatėn. Kėto fonde pėrbejnė 54,25 %  te totalit te fondeve, me njė vlere ablosute prej 183 310 774 (njėqind e tetėdhjetė e tre milion e treqind e dhjetė mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e katėr) lek.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Kategoria e fundit, e cila na shfaqet vetėm nė njė rast subjekti zgjedhor, ėshtė koha ekstra e pėrftuar falas si reklamė politike llogaritet si shpenzimi i zbritshėm pėr efekte tatimore (kjo pėrcaktohet nė nenin 84 pika 6 nė Kod). Nė zgjedhjet 2011, pėrfitimi nė bazė tė kėsaj klauzole ligjore shėnon 3% tė totalit tė fondeve, dhe shfaqet vetėm ne rastin e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj ( analizė ligjore), Olta Begu ( analizė financiare)