Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Fonde dhe Shpenzime Elektorale, Fushata 2011

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim ne lidhje me fonde tė mbledhura dhe shpenzuara nga subjektet zgjedhore nė fushatė 2011. Ky hulumtim sjell pėr herė tė parė njė pasqyrė financiare tė shpenzimeve elektorale tė Fushatės pėr Zgjedhje pėr Organe tė Qeverisjes Vendore 2011. Pasqyra kontabėl bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve tė vetė subjekteve zgjedhore, paraqitur pėr auditim pranė ekspertėve kontabėl.

Subjektet zgjedhore pėrfitojnė fonde publike dhe jopublike. Fondet Publike janė tė ardhurat qė partitė pėrfitojnė drejtpėrdrejt nga buxheti i shtetit sipas parashikimeve nė ligj. Ndėrkohė subjektet parti apo kandidat tė pavarur, kanė tė drejtė tė mbledhin donacione edhe nga fonde jo publike, pėrkatėsisht nga subjekte private. Mbledhja dhe administrimi i kėtyre fondeve bėhet sipas rregullave tė parashikuara nė Kodin Zgjedhor.

Gjatė fushatės pėr Zgjedhjet pėr Organet e Qeverisjes Vendore 2011, subjektet zgjedhore parti dhe kandidat tė pavarur kanė shpenzuar nė total vlerėn 364 172 362 (treqind e gjashtėdhjetė e katėr milion e njėqind e shtatėdhjetė e dy mije e treqind e gjashtėdhjetė e dy) Lek. Fondet mė tė mėdha grumbullohen dhe shpenzohen nga partitė parlamentare, parti tė cilat kanė fituar dhe zotėrojnė tė paktėn njė deputet nė Kuvend nga zgjedhjet pararendėse.

Kėto parti kanė 98% tė totalit tė fondeve tė pėrfituara. Ndėrkohė partitė jo parlamentare kanė grumbulluar 1% tė totalit qė shėnon vlerėn 2 738 750 (dy milion e shtatėqind e tridhjetė e tetė mijė e shtatėqind e pesėdhjetė) Lek. Subjektet kandidat tė pavarur nė zgjedhjet pėr organe tė qeverisjes vendore 2011 janė nė total 94 kandidatė. Sipas raporteve kontabėl tė hartuara prej tyre, ata kanė siguruar njė fond nė total prej 2 267 920 ( dy milion e dyqind e gjashtėdhjetė e shtatė mijė e nėntėqind e njėzet) Lek qė pėrbėn 1% tė totalit tė fondeve te pėrfituara ne fushatėn 2011.

Fonde dhe Shpenzime Elektorale. Fushatė 2011


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Konstatojmė se Subjektet Politike nė fushatėn zgjedhore 2011 kanė shpenzuar mė shumė sesa kanė grumbulluar. Diferenca mes tė ardhurave dhe shpenzimeve ėshtė 26 315 804 (njėzete gjashtė milion e treqind e pesėmbėdhjetė mijė e tetėqind e katėr) Lek, nė pėrqindje kundrejt totalit 7.23% tė shpenzimeve. Thėne me fjale te tjera 92.77% te shpenzimeve janė mbuluar nga fonde te mbledhura nga subjektet pėr fushate 2011.

Tejkalime tė shpenzimeve Fushatė 2011.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Partitė Politike pėrftojnė 99% tė totalit tė fondeve tė fushatės. Nga 55 parti tė regjistruara si subjekte zgjedhore nė vitin 2011, vetėm 15 deklarojnė fonde tė pėrftuara dhe shpenzuara. Pjesa tjetėr pretendon se nuk ka vlera tė shpenzuara pėr kontabilizim, sikurse ka edhe parti qė nuk pėrmbushin aspak detyrimin pėr tė referuar me raport financiar. Duke ndaluar tek vlerat e kontabilizuara nga 15 partitė politike qė kanė raporte tė mirėfillta kontabėl pėr fushatėn, konstatojmė se nė total kėto parti kanė grumbulluar 335 588 638 (treqind e tridhjetė e pesė milion e pesėqind e tetėdhjetė e tetė mijė e gjashtėqind e tridhjetė e tetė) Lek. Tre partitė me vlera mė domethėnėse nė shpenzime tė fushatės zgjedhore 2011 janė PD, PS dhe LSI.

Fonde dhe shpenzime elektorale, fushatė 2011
Duke klasifikuar sipas vlerave tė shpenzuara shohim se dy partitė mė tė mėdha ne vend Partia Demokratike dhe Partia Socialiste kanė edhe vlerat mė tė mėdha tė shpenzimeve elektorale, pėrkatėsisht me 182 504 749 (njėqind e tetėdhjetė e dy milion e pesėqind e katėr mijė e shtatėdhjetė e dyzetė e nėntė) Lek dhe 136 498 265 (njėqind e tridhjetė e gjashtė milion e katėrqind e nėntėdhjetė e tetė mijė e dyqind e gjashtėdhjetė e pesė) Lek.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Parti tė tjera me vlera nga njė deri njėzet milion lekė janė me radhė LSI, PDIU, PBDNJ, PDM RE, PR. Figura nė vijim ilustron vlerat pėrkatėse.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Parti tė vogla apo me shpenzime modeste janė AD, G99, PASH, PDMRE,PLPSH, MEGA, PKDSH, PAP, PAK . Figura  mė poshtė vizualizon vlerat pėrkatėse.


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Duke qėndruar pak mė gjatė tek tejkalime apo teprica mes fondeve tė pėrftuara dhe fondeve tė shpenzuara nga partitė politike nė fushatėn zgjedhore 2011, konstatojmė se janė dy parti qė shėnojnė tejkalime, shpenzime mė tė larta se fondi i grumbulluar. Nė njė gjuhė mė tė thjesht mund tė themi se kėto parti e kanė pėrfunduar fushatėn me debi apo detyrime tė pashlyera. Partia Socialiste ėshtė partia e cila zotėron shifrėn me te madhe te tejkalimeve te shpenzimeve te saj.

Partitė te cilat kane shpenzuar me shumė nga sa kane pėrfituar fonde pėr fushatėn zgjedhore 2011


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODABurimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Ndėrkohė pesė parti tė tjera rezultojnė tė kenė pėrftuar fonde mė shumė sesa kanė shpenzuar. Vlerėn mė tė lartė tė kėsaj diference tepricė e kanė PD dhe PDIU.

Partitė te cilat kane pėrfituar me shume fonde se sa kane shpenzuar pėr fushatėn zgjedhore 2011


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODABurimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Shtatė parti tė tjera kanė pasqyra kontabėl tė ekuilibruara, ku shpenzimet janė ekzakt sa dhe fondet e pėrftuara. Kėto parti janė Aleanca Demokratike, Partia G99, Partia Ardhmėria Shqiptare, Partia e te Drejtave te Mohuara e re, Partia Lėvizja Punėtore Shqiptare, Partia Kristian Demokrate e Shqipėrisė, Partia Aleanca Popullore, Partia e Personave me Aftėsi te kufizuar.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu (analizė financiare); Aranita Brahaj (analizė ligjore).