Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 25 Maj 2019

Turizėm kulturor, Muzeu Kombėtar nė Tiranė mė i vizituari, i Butrinitit mė fitimprurėsi

7 vite mė parė
share()?>
Nė Shqipėri,  Muzeu Historik Kombėtar ishte mė i vizituari pėrgjatė vitit 2012 me rreth njė milion vizitorė vendas dhe mbi 9,000 tė huaj. Shifrat bėhet tė ditura nga njė burim i “Open Data Albania” e cila ka ndėrmarrė njė studim nė lidhje me qendrat kulturore mė tė vizituara nė vend. Po sipas kėtij studimi Parku Kombėtar i Butrinti, zė vendin e dytė pėr nga numri i vizitorėve ( me mbi 80,000), por tė parin pėr nga sasia e tė ardhurave qė ka gjeneruar.

Open Data bėn tė ditur se nga vizitat nė Butrint janė gjeneruar mbi 30 milionė lekė gjatė vitit 2012.  Nė kėtė mėnyrė ato tejkaluan tė ardhurat e gjeneruara nga Muzeu Historik Kombėtar nė Tiranė ( rreth 2.7 milionė lekė).Vendin e dytė pėr nga tė ardhurat e grumbulluara e zė Apollonia, qyteti antik i pellgut tė Adriatikut (rreth 2. 9 milionė lekė gjatė 2012-ės).

Jo mė pak tė rėndėsishėm pėr nga tė ardhurat qė gjenerojnė paraqiten dhe vendet e tjera shumė tė vizituara nga turistėt si: Shkodra, Berati, Kalaja e Gjirokastrės, Muzeu Etnografik “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu” nė Krujė, Durrėsi etj.




Multimedia: Monitor
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 20/05/2013
Titulli i publikimit: Turizėm kulturor, Muzeu Kombėtar nė Tiranė mė i vizituari, i Butrinitit mė fitimprurėsi
Pėrshkrim i publikimit: Nė Shqipėri, Muzeu Historik Kombėtar ishte mė i vizituari pėrgjatė vitit 2012 me rreth njė milion vizitorė vendas dhe mbi 9,000 tė huaj. Shifrat bėhet tė ditura nga njė burim i “Open Data Albania” e cila ka ndėrmarrė njė studim nė lidhje me qendrat kulturore mė tė vizituara nė vend.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :