Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Vizitor sipas Shtetit nga udhėtojnė drejt Shqipėrisė pėr vitin 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me shtetet europiane qė kanė pasur numrin mė tė madh tė personave rezident tė shteteve nė fjalė, qė kanė vizituar Shqipėrinė gjatė vitit 2012. Tė dhėnat nė hulumtim bazohen tek informacioni i marrė nė databazėn e Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. Situata paraqitet nė favor tė vizitorėve nga Kosova tė cilėt zėnė 48% tė vizitorėve tė huaj qė kanė vizituar Shqipėrinė.

Gjatė muajve Janar-Dhjetor 2012 njė milion e shtatė qind e tetė mijė e shtatėqind e dyzet e tre (1 708 743) kosovar kanė vizituar Shqipėrinė pėr arsye tė ndryshme si: pushime, shėndetėsore etj. Pas vizitorėve nga Kosova vendin e dytė pėr nga numri i vizitorėve drejt vendit tonė e zėnė maqedonasit me 399 281 vizitorė, tė cilėt pasohen nga vizitoret nga Greqia, Mali i Zi, Italia, Anglia dhe Gjermania.


Burimi:MTKRS       
Komentet dhe analiza: ODA


Shtetet e Europes me numrin me te madh te vizitoreve drejt Shqiperise per vitin 2012


Burimi:MTKRS       
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci