Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė ardhurat nga turizmi kulturor 2012

8 vite mė parė
share()?>
Gjatė vitit 2012 zonat turistike shqiptare si parqet, muzetė dhe Drejtoritė Rajonale tė Kulturės Kombėtare (DRKK-tė) ashtu si dhe ēdo vit tjetėr janė vizituar nga turist vendas dhe tė huaj. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me tė ardhurat e gjeneruara nga turizmi gjatė kėtij viti. Tė ardhurat nga vizitorė vendas janė tė ardhurat qė gjenerohen nga turizmi i vizitorėve rezidentė dhe jorezidentė me shtetėsi shqiptare. Tė ardhurat nga vizitorė tė huaj gjenerohen nga turizmi i vizitorėve rezidentė dhe jorezidentė me shtetėsi tė huaj.

Numri i vizitoreve qe kane vizituar Shqiperine gjate vitit 2012 sipas Parkut, Muzeut apo DRKK perkateseBurimi:MTKRS   
Komentet dhe analiza: ODA   Burimi:MTKRS   
Komentet dhe analiza: ODA


Muzeu mė i vizituar nė Shqipėri rezulton Muzeu Historik Kombėtar me 1 037 589 (njė milionė e tridhjetė e shtatė mijė e pesėqind e tetė dhjetė e nėntė) vizitorė vendas dhe 9 668 (nėntė mijė e gjashtė qind e gjashtėdhjetė e tetė) vizitorė tė huaj. Nga kėto vizita janė gjeneruar 2 778 480 (dy milionė e shtatė qind e shtatė dhjetė e tetė mijė e katėr qind e tetė dhjetė) Lekė tė ardhura. Ky muze ndodhet nė kryeqytetin e Shqipėrisė dhe ėshtė institucioni muzeor mė i madh dhe mė i vizituar nė vendin tonė.

Pas tij numrin mė tė madh tė vizitorėve gjatė vitit 2012 e ka pasur Butrinti me 41 802 vizitorė vendas dhe 38 730 vizitorė tė huaj. Tė ardhurat nga vizitorėt nė Parkun Kombėtar Arkeologjik tė Butrintit arritėn shifrėn e 30 140 650 (tridhjetė milionė e njėqind e dyzetė mijė e gjashtėqind e pesėdhjetė) Lekė duke tejkaluar dhe tė ardhurat e gjeneruara nga Muzeu Historik Kombėtar.

Shifrat tregojnė qė Muzeu Historik Kombėtar dhe pse vendi mė i preferuar pėr t'u vizituar si nga vizitorėt vendas dhe nga ata tė huaj renditet i treti pėr nga tė ardhurat qė i sjell vendit tonė. Vendin e dytė e zė Apollonia, njė qytet antik nė pellgun e Adriatikut, me 2 933 600 Lekė tė ardhura.

Jo mė pak tė rėndėsishėm pėr nga tė ardhurat qė gjenerojnė paraqiten dhe vendet e tjera shumė tė vizituara nga turistėt si: Shkodra, Berati, Kalaja e Gjirokastrės, Muzeu Etnografik "Gjergj Kastrioti Skėnderbeu" nė Krujė, Durrėsi etj.

Te ardhurat nga turizmi ne Shqipėri pėr vitin 2012 sipas Parkut, Muzeut apo DRKK pėrkatėse


Burimi:MTKRS   
Komentet dhe analiza: ODABurimi:MTKRS   
Komentet dhe analiza: ODABurimi:MTKRS   
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci