Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Vizitorė tė huaj dhe turistė 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me vizitorė tė huaj dhe turistė qė kanė vizituar Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2012. Tė dhėnat bazohen tek informacioni zyrtar i marrė nė pikat kufitare tė shtetit shqiptar. Sipas kėtyre tė dhėnave nė Shqipėri pėr vitin 2012 kanė hyrė nėpėrmjet pikave kufitare gjithsej 3 226 910 vizitorė.

Kėta persona ndahen nė dy kategori: shtetas tė huaj qė vizitojnė Shqipėrinė dhe shtetas tė huaj qė kalojnė transit nė territorin e shtetit pėr tė kaluar drejt njė shteti fqinj. Vizitorė konsiderohet ai individ  qė udhėton drejt njė vendi tė ndryshėm nga vendi ku ai banon, pėr njė periudhė mė tė shkurtėr se 12 muaj dhe qėllimi kryesor i kėtij udhėtimi nė vendin e vizituar nuk ėshtė ai i njė veprimtarie fitimprurėse.

Po tė shikojmė me kujdes numrin e vizitorėve tė huaj pėr vitin 2012 konstatojmė se pėr pushime kanė hyrė 1 492 898 vizitorė, pra rreth 42% e gjithė tė huajve qė kanė vizituar vendin gjatė kėtij viti. Pjesa tjetėr e tė huajve kanė hyre ne territorin shqiptar pėr tė vizituar tė afėrm apo pėr arsye pune. Kėto dy kategori vizitorėsh pėrbėjnė nga 3% secili. Njė kategori tjetėr qė janė dhe mė tė paktė nė numėr janė ata tė huaj qė e vizitojnė Shqipėrinė pėr arsye shėndetėsore apo fetare.

Shtetas te huaj qe kane kaluar kufirin shqiptar 2012Burimi: Instituti i statistikes (INSTAT)       
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i statistikes (INSTAT)       
Komentet dhe analiza: ODAHyrjet e shtetasve tė huaj si vizitorė


Burimi: Instituti i statistikes (INSTAT)       
Komentet dhe analiza: ODA  Burimi: Instituti i statistikes (INSTAT)       
Komentet dhe analiza: ODA  


Ndėrkohė numri i vizitorėve tė huaj nė territorin e shtetit shqiptar vjen nė rritje nga viti nė vit. Megjithėse nuk kemi tė dhėna diskrete mbi tė ardhura nga vizitorė tė huaj apo turist tė huaj nė vend trendi i numrit tė personave qė shkelin kufirin shqiptar si vizitorė ka qenė ndjeshėm rritės nė vitet 2006 – 2012.


Burimi: MTKRS   
Komente dhe analiza: ODA


Po tė hulumtojmė mbi preferencat dhe mundėsitė e udhėtarėve tė huaj apo shqiptar pėr vitin 2012 konstatojmė se mėnyra mė e pėrdorur pėr tė udhėtuar ėshtė ajo nėpėrmjet tokės (rruge automobilistike) dhe mėnyra mė pak e pėrdorur ėshtė ajo pėrmes transportit detar. Tė huajt qė vizitojnė Shqipėrinė zgjedhin tė hyne ne shqiperi permes tokės nė 87% tė rasteve, me fluturime ajėrore nė 8% tė rasteve dhe nepemrjet detit vetėm nė 5% tė rasteve. Pėr Shqiptarėt qė udhetojne jashtė territorit te shtetit e tyre kjo pėrqindje paraqitet ndryshe. Ata zgjedhin tė kalojnė kufirin permes tokės nė 75% te totalit, nepermjet fluturimeve ajrore nė 14% tė rasteve dhe me det nė vetėm 11% tė rasteve.

Mėnyra e udhėtimit drejt Shqipėrisė (tokė, ajėr, det) 2012


Burimi: Instituti i statistikes (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i statistikes (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i statistikes (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Interesante paraqitet pyetja nėse “Janė mė tė shumtė nė numėr shqiptarėt qė dalin jashtė vendit apo tė huajt qė vizitojnė Shqipėrinė?” Bazuar nė tė dhėnat nė hulumtim Open Data Albania konstaton qė shqiptarėt qė kanė udhėtuar nga Shqipėria drejt vendeve tė tjera gjatė tremujorit tė tretė janė 1 399 350 persona dhe tė huajt qė kanė vizituar Shqipėrinė nė po tė njėjtėn periudhė janė 1 852 785 vizitorė.

Kjo e dhėnė pėrbėn interes duke qenė se ky tremujor pėrkon dhe me sezonin e pushimeve pra muajt korrik, gusht dhe shtator. Shtetas tė huajt qė vizitojnė Shqipėrinė janė mė tė shumtė nė numėr se Shtetas Shqiptarė qė largohen nga Shqipėria drejt vendeve tė tjera gjatw sezonit turistik. Pėr cdo njė shqiptar qė del jashtė janė 1.324 tė huaj qė vizitojnė Shqipėrinė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci