Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Deviacioni mesatar nga buxheti plan 2007-2011

5 vite mė parė
share()?>
Open Data ka kryer njė investigim mbi shpenzimet e buxhetit tė Shtetit nė Shqipėri sipas klasifikimit funksional/sektorėve me synimin pėr tė krijuar njė pamje vizuale mė tė kuptueshme pėr popullatėn. Tė dhėnat janė tė publikuara nga Ministria e Financave dhe janė pėrpunuar nga Open Data. Synimi ėshtė prezantimi mė i qartė se sa para shkojnė pėr ēfarė dhe diferenca mes planifikimit fillestar dhe realizimit faktik gjatė zbatimit tė ligjeve vjetore tė buxhetit.

Deviacioni mesatar nga buxheti plan 2007-2011

Shpenzimet e buxhetit faktik pėrgjatė pesė viteve 2007-2011 kanė qenė vazhdimisht mė tė ulėta se sa plani. Mesatarisht shpenzimet totale kanė qenė 6.3 pėr qind mė tė ulėta pėr shkak se qeveria vazhdimisht ka kryer planifikime tepėr optimiste tė tė ardhurave, tė cilat kanė dalė tė gabuara dhe kanė detyruar shkurtime buxhetore pėrgjatė vitit. Buxheti i shtetit ka patur shpenzime totale mesatare prej 351 miliardė lekėsh nė vit pėrgjatė kėsaj periudhe.


Burimi: Ministria e financave
Perpunimi dhe komentet: ODA

Shkurtimet nuk kanė rėnė mbi tė gjithė sektorėt njėsoj. Pėrgjatė pesė viteve tė marra nė analizė, Mbrojtja ka qenė sektori mė i goditur nga shkurtimet nė terma relativė ndėrsa Argėtimi, Kultura dhe Ēėshtjet Fetare kanė qenė mė tė favorizuarat me buxhet final gjithmonė mė tė lartė se sa plani. Por Kultura zė njė pjesė tė papėrfillshme nė buxhetin e shtetit kėshtu qė analiza nė terma relativė nuk ėshtė shumė shprehėse. Mbrojtja dhe Shėndetėsia janė sektorėt ku kanė rėnduar mė shumė shkurtimet pasuar nga Rendi dhe Siguria Publike dhe Arsimi. Ēėshtjet ekonomike, (ku pėrfshihen investimet nė rrugė), si dhe Mbrojtja sociale janė dy sektorėt qė kanė shpenzuar nė mėnyrė persistente mė shumė nga planifikimi financiar.

Nė total, pėrgjatė pesė viteve, siē shihet te grafiku  Mbrojtja dhe Shėndetėsia kanė marrė secila 15 miliardė lekė mė pak nga plani ndėrsa Ēėshtjet Ekonomike kanė marrė 49 miliardė lekė mė shumė, pasuar nga Strehimi dhe Komoditetet e Komunitetit me 23 miliardė lekė mė shumė.

Kėto shifra tregojnė edhe prioritetet reale tė qeverisė gjatė kėtyre viteve. Mbrojtja, Shėndetėsia, Rendi e Siguria dhe Arsimi rezultojnė sektorė joprioritarė, ku shpenzimet e planifikuara shkurtohen nė rast vėshtirėsish ekonomike ndėrsa Ēėshtjet Ekonomike, Strehimi dhe Komoditetet e Komunitetit, Mbrojtja Sociale dhe Kultura rezultojnė sektorė prioritarė.

Deviacioni mesatar nga buxheti plan ne perqindje per periudhen  2007-2011 paraqitet grafikisht si me poshte:


Burimi: Ministria e financave
Perpunimi dhe komentet: ODA

Deviacioni mesatar vjetor nga buxheti plan ne % paraqitet si me poshte:


Burimi: Ministria e Financave
Perpunimi dhe komentet: ODA

Te dhenat mbi deviacionin mesatar nga buxheti plan ne % paraqiten te permbledhura ne forme tabelare si me poshte:


Burimi: Ministria e financave
Perpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Gjergj Erebara