Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tė mitur, tė moshuar dhe gra me nevoja tė veēanta nė institucione tė kujdesit social 2006 - 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me numrin e personave, rezident nė institucionet e pėrkujdesit shoqėror. Kėto institucione funksionojnė me qėllim pėrkujdesin pėr disa individ pjesėtarė tė grupeve sociale si tė moshuar, fėmijė apo gra nė mbrojtje tė veēantė. Ato ofrojnė kryesisht shėrbime akomodimi dhe mė tej shėrbime psiko - sociale dhe edukative.

Personat qė kanė nevojė pėr shėrbime tė pėrkujdesit shoqėror pranohen nė institucionet rezidenciale publike pa pagesė, nėse familjet e tyre nuk kanė asnjė tė ardhur. Nė raste tė tilla shpenzimet pėr kėtė kategori mbulohen nga buxheti i shtetit.

Institucione dhe shėrbime tė kėtij karakteri janė publike ose private. Institucione tė kujdesit pėr fėmijėt janė pakėsuar nė numėr dhe kapacitete gjatė viteve tė fundit. Nė vitin 2012 numri i fėmijėve tė trajtuar nė qendrat rezidenciale publike ėshtė 283. Ky numėr ėshtė mė e ulėt se nė vitin 2011, vit nė tė cilin janė regjistruar 300 fėmijė, tkurrja nė pėrqindje ėshtė 5.36 %.

Ky numėr ėshtė ulur ēdo vit qė prej 2008-ės. Nė vitin e fundit kemi edhe mė pak fėmijė se nė vitin 2006. Ndėrkohė tė miturit tė klasifikuar si fėmijė tė rrugės, fėmijė tė rasteve tė abuzimit, fėmijė pa pėrkrahje dhe kujdes janė dukshėm nė rritje dhe tė pa trajtuar nė institucione. Trajtimi i tyre nga shėrbime dhe institucione tė kujdesit social ėshtė ende njė detyrim ligjor dhe pėrgjegjėsi sociale e pa pėrmbushur.

Fėmijė qė pėrfitojnė shėrbime nė institucionet e pėrkujdesit kundrejt vitit paraardhės 2006 - 2012


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ndihma ekonomike qė u ofrohet qendrave tė pėrkujdesit pėr fėmijėt ka pėsuar rėnie gjithashtu. Nė vitin 2012 janė ofruar njėqind e tridhjetė e tetė milion e gjashtėqind e tetėdhjetė e njė mijė lekė pėr funksionimin e kėtyre qendrave. Kjo vlerė ėshtė rreth 40 % mė e ulėt se nė vitin 2011. Tkurrja e buxheti pėr kėtė kategori institucionesh ka karakterizuar secilin nga vitet nė harkun kohor 2009 – 2012.


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Open Data Albania ka hulumtuar rreth numrit tė grave qė pėrfitojnė shėrbime nė institucionet e pėrkujdesjes sociale. Numri i tyre ka pėsuar ndryshime gjatė viteve por mbetet ende i pakėt. Gra qė trajtohen nė qendra tė pėrkujdesjes sociale janė kryesisht gra tė dhunuara ose ish viktima tė trafikut tė qenieve njerėzore. Nė vitin 2006 kjo kategori shėnon 49 raste. Mė tej ky numėr ka ardhur duke u zvogėluar, por ka pėsuar njė tjetėr rritje nė vitin 2011 me 35 gra tė regjistruara. Ministria e Punės nuk ofron tė dhėna pėr vitin 2009.

Gratė qė pėrfitojnė shėrbime nė qendrat e pėrkujdesjes shoqėrore 2006 - 2012


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Njė tjetėr panoramė jep Ministria e Ēėshtjeve Sociale pėr gra me nevoja tė veēanta tė trajtuara nė institucione jopublike. Tė dhėnat qė ofrohen nga Ministria e Punės pėr vitet 2007 dhe 2008, shėnojnė  2 471 raste pėr vitin 2007 dhe 3 603 raste tė trajtuara pėr vitin 2008.

Tė moshuar qė pėrfitojnė shėrbime nė institucionet publike tė pėrkujdesjes nė institucione publike janė gjithashtu tė pakėt nė numėr. Nė vitin 2012 kjo kategori regjistron vetėm 248 tė moshuar. Numri ka ardhur nė rėnie nė harkun kohorė 2008 - 2012.

Te moshuar qė pėrfitojnė shėrbime nė institucionet publike tė pėrkujdesit  2006 - 2012


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė lidhje me institucionet jo publike qė ofrojnė shėrbim pėr tė moshuarit, Ministria e Punės ofron tė dhėna tė plota vetėm pėr vitin 2007 dhe 2008. Nė vitin 2007 kanė pėrfituar shėrbime 285 tė moshuar nė qendrat jo publike dhe nė vitin 2008 kanė pėrfituar shėrbime 1045 persona.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Silvi Hoxha