Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Persona me Aftėsi tė Kufizuar PAK, numri dhe fondi i pagesės 2006-2012

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me personat qė pėrfitojnė pagesėn e aftėsisė sė kufizuar. Hulumtimi zbardh nė numėr personat e njėkohėsisht vlerėn ekonomike qė u jepet. Persona me aftėsi tė kufizuar konsiderohen persona qė u ėshtė kufizuar aftėsia si pasojė e dėmtimeve fizike, shqisore, tė intelektit, psikike apo mendore, qofshin kėto tė lindura apo tė fituara gjatė jetės.

Pasojat mund tė jenė rrjedhojė e aksidenteve, sėmundjeve tė pėrkohshme apo te pėrhershme qė nuk vijnė nga shkaqe qė lidhen me punėsimin. Gjithashtu tek kjo kategori pėrfshihen edhe personat paraplegjikė e tetraplegjikė, e vėrtetuar kjo nga Komisioni Mjekėsor i Caktimit tė Aftėsisė pėr Punė. Kėta individė pėrfitojnė pagesė pėr shkak tė aftėsisė sė kufizuar.

Gjatė viteve 2006 – 2012, konstatohet rritje e numrit tė personave me aftėsi tė kufizuar pėrfitues tė pagesės. Kėshtu nė vitin 2006 kemi pesėdhjetė e tre mijė persona qė marrin pagesė pėr shkak tė aftėsisė sė kufizuar. Ky numėr ėshtė rritur vit pas viti nė harkun kohorė 2006 – 2011. Nė vitin 2009 numri ėshtė rritur mė tepėr se dyfishi i vitit tė mėparshėm 2008.

Viti me mė shumė raste tė personave me aftėsi tė kufizuar ėshtė 2011 me njėqind e dyzet e dy mijė e dyqind e dyzet e tre persona. Nė 2012 shėnohen  shtatėmbėdhjetė mijė e shtatėqind e dyzet e tre mijė persona me aftėsi tė kufizuar pėrfitues tė pagesės mė pak se viti paraardhės. Nė pėrqindje 2012-ta shėnon 12.47% mė pak raste tė trajtuara.

Persona qė trajtohen me pagesėn e aftėsisė sė kufizuar (PAK) 2006 - 2012


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pėrsa u pėrket fondeve qė jepen pėr pagesėn e kėsaj kategorie, prirja ka qenė rritėse nga viti 2007 – 2010. Ndėrkohė nė vitin 2012 edhe kėtu konstatohet njė rėnie e fondit total tė pagesės sė aftėsisė sė kufizuar. Kėshtu nė vitin 2012 fondi ėshtė nė vlerėn tetė miliard e shtatėqind e tridhjetė e njė milion e gjashtėqind e njėzet e gjashtė mijė lekė, dhe shėnon njė tkurrej nė vlerė prej 29.15% kundrejt vlerės sė vitit 2011.

Kjo tkurrje e fondit pėr aftėsinė e kufizuar pėr 2012 kundrejt vitit paraardhės nė vlerė absolute ėshtė tre miliard e pesėqind e katėr milion e tetėqind e gjashtėdhjetė mijė lekė.


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Open Data Albania ka grumbulluar informacion edhe nė lidhje me numrin e personave nė bazė tė nėnkategorive qė pėrfitojnė pagesėn e aftėsisė sė kufizuar. Ndėr tre grupet ku klasifikohen personat me aftėsi tė kufizuar, grupi me numėr mė tė lartė ėshtė ai i personave me aftėsi tė kufizuar mendore dhe fizike. Grupe tė tjera janė persona tė verbėr dhe persona para dhe tetralegjik:

Numri i personave me aftėsi tė kufizuar sipas kategorive 2006 - 2008


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Silvi Hoxha