Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Ndihma ekonomike pėr familjet nė nevojė (2006 – 2013)

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi ndihmėn ekonomike mbi familjet. Me “Ndihmė ekonomike” kuptohet mbėshtetja nė para dhe natyrė pėr individėt me status tė veēantė dhe pėr familjet nė nevojė. Programi i Ndihmės Ekonomike nisi nė fillimet e tranzicjonit me asistencė tė Bankės Botėrore pėr tė lehtėsuar sado pak tronditjen nga papunėsia masive e krijuar pas rrėzimit tė komunizmit.

Familje tė varfra apo familje nė nevojė konsiderohen familjet qė nuk kanė asnjė tė ardhur monetare apo materiale dhe po ashtu edhe familje tė tjera me tė ardhura tė pamjaftueshme nga veprimtaria ekonomike, programe tė tjera tė mbrojtjes shoqėrore dhe kapitali. Me tė “ardhura tė familjes “ kuptohen tė ardhurat e tė gjithė anėtarėve tė familjes pėrfshirė edhe anėtarėt qė pėrkohėsisht jetojnė dhe punojnė jashtė vendit. Tek tė ardhurat pėrfshihen likuiditete nga ēdo lloj burimi.

Nuk pėrfshihen nė tė ardhurat e familjes pagesat qė marrin pjesėtarėt e familjes me aftėsi tė kufizuar mendore, fizike, tė verbrit, para e tetraplegjikėt, pėrfitimet e invalidėve tė punės, si dhe pagesat pėr fėmijėt e lindur si trinjakė e mė shumė.

Numri i familjeve qė kanė nevojė pėr ndihmė ekonomike pėr vitin 2013 ėshtė planifikuar tė jetė 70 mijė tė tilla. Krahasuar me 2012 kemi njė rėnie prej rreth 30 %. Nė njė hark kohor prej 8 vitesh, ndryshimi i numrit tė familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike ėshtė i qėndrueshėm duke u luhatur nė vlera prej 0.19 % - 4 % ndryshim vjetor. Ndryshimet mė tė theksuara regjistrohet nė vitin 2008 ku pėrfitojnė rreth 11.8 % familje mė pak se nė vitin 2007.

Mė poshtė pasqyrohet njė tabelė ku shprehet numri i familjeve nga viti 2006 deri nė vitin aktual  2013-tė. Ndryshimi i numrit tė familjeve nė skemė, nė rritje apo nė ulje, reflekton shpesh shtrėngimin apo lirimin e kushteve qė duhet tė pėrmbushin familjet pėrfituese.

Numri i familjeve qė marrin ndihmė ekonomike dhe ndryshimi nė pėrqindje (2006 – 2013)


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Mė poshtė paraqitet njė grafik nė lidhje me numrin e familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike pėr harkun kohor 2006 - 2013


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Mė poshtė paraqitet njė grafik nė lidhje me ndryshimin nė pėrqindje tė numrit tė familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike nga viti 2006 – 2013:


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Vlera e fondeve pėr familjet nė nevojė ėshtė planifikuar tė jetė 7.6 miliard lekė pėr vitin 2013. Kjo shifėr paraqet njė rritje prej plot 54 % nė krahasim me vitin 2012. Nga vitet 2008 – 2012 ėshtė shėnuar luhatje nė fondet e pėrcaktuara pėr kėto grupe.

Vlera e ndihmės ekonomike pėr familjet 2008 - 2013


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Mė poshtė paraqitet njė grafik nė lidhje familjet qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike:


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Mė poshtė paraqitet njė grafik nė lidhje me ndryshimet vjetore tė vlerės sė ndihmės ekonomike pėr familjet nė vitet 2008 – 2013:


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Shpėrndarja e numrit tė familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike kundrejt numrit total tė familjeve parashikohet tė arrijė nė 9.69 % tė familjeve totale nė vitin 2013, rreth 4 % mė pak se viti 2012. Pėr vitet 2006 – 2012, pesha e familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike nė krahasim me numrin total tė familjeve ka mbetur e qėndrueshme nė shifrat 12.95 % - 14.68 %. Si numėr total tė familjeve pėr kėtė hark kohorė do tė marrim numrin qė rezulton nga Censusi i fundit i realizuar nė vitin 2011.

Mė poshtė po paraqesim tabelėn pėrkatėse nė lidhje me peshėn qė zėnė familjet qė marrin ndihmė ekonomike nė krahasim me totalin e familjeve:


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Mė poshtė paraqitet njė grafik nė lidhje me peshėn qė zėnė familjet qė marrin ndihmė ekonomike nė krahasim me totalin e familjeve:


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe pėrpunimi: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Silvi Hoxha