Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Struktura e tokės sipas Qarqeve nė Shqipėri (2011)

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e tokės sipas qarqeve bazuar  nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Nė Shqipėri toka bujqėsore zė 24.2% tė sipėrfaqes totale ndėrsa fondi pyjor dhe kullotat zėnė 75.8% tė sipėrfaqes.  Ky raport ka pasur tė njėjtat shifra si nė vitet e mėparshme.

Fieri ėshtė qarku me tokė bujqėsore mė tė madhe nė raport me sipėrfaqen e tij. 64.5% e sipėrfaqes sė kėtij qarku ėshtė tokė bujqėsore, dhe 35.5% ėshtė tokė pyjore dhe kullota ( jobujqėsore).  Ndėrsa qarku me pėrqindje mė tė lartė tė tokės pyjore ndaj sipėrfaqes sė vet qarkut ėshtė Kukėsi, pėrkatėsisht 89.3%.


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODABurimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Republika e Shqipėrisė ka njė sipėrfaqe 2874800ha ( 28.748km²) ku 695520ha  ėshtė tokė bujqėsore dhe 2179280 ėshtė fond pyjor dhe kullota. Ndaj pėrqindjes totale tė tokės bujqėsore gjithsej, Fieri ka pėrqindjen me tė larte, konkretisht 18% dhe njė vlerė 121961ha. Ndaj pėrqindjes totale tė fondit pyjor dhe kullota Shkodra zė vendin e pare me njė vlerė  14% (280123ha).

Durrėsi ėshtė vendi me mė me pak tokė Pyjore dhe kullota, konkretisht ka 2% tė totalit tė tokės jobujqėsore nė Shqipėri. Kukėsi ėshtė vendi me mė pak tokė Bujqėsore nė Shqipėri krahasuar me qarqet e tjera. Nga 695520ha tokė bujqėsore, Kukėsi ka 4%, domethėnė 25292 ha tokė bujqėsore.


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA

Nė shifra absolute shohim se vendi me strukture toke bujqėsore mė tė vogėl ėshtė Kukėsi, I cili vijohet nga Lezha, Durrėsi , Dibra , Gjirokastra, etj. Ndėrsa pėr vendet me vlerė mė tė vogėl nė ha tė tokės jo bujqėsore ėshtė Durrėsi  vijuar nga Fieri , Tirana, Berati, etj. Pra mund tė themi se vendi ynė ka njė pėrqindje shumė tė ulėt tokė bujqėsore nė krahasim me atė pyjore dhe kullote. 

Bazuar edhe tek indikatorė te strukturės sė tokės, mund tė themi se sektori i bujqėsisė nė Shqipėri ėshtė aktualisht pjesa mė e pazhvilluar e ekonomisė shqiptare dhe vuan nga fragmentarizmi i thellė i sipėrfaqes sė tokės sė punueshme. Gjithashtu mbetet jo fort eficente si metodologji pėrcaktimi i Ministrisė sė Bujqėsisė tokė bujqėsore dhe fond pyjorė pa caktuar qartė edhe terrenet urbane si sipėrfaqe pjesė e terrenit kombėtar.

Struktura e Tokės ne Hektare


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni Didi