Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Popullsia sipas gjinisė. Census 2001 dhe 2011.

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi tė dhėna pėr popullsinė sipas gjinisė dhe grupmoshave nė Shqipėri pėr vitet 2001 dhe 2011. Tė dhėnat janė marrė nga censuset dhe janė publikuar nga Instituti i Statistikave.  Nė vitin 2001, nė Shqipėri kishte 1.53 milionė meshkuj dhe 1.54 milionė femra. Diferenca nuk qe shumė e madhe, kishte afėrsisht 99 meshkuj pėr 100 femra. Nė vitin 2011, nė Shqipėri pati 1.4 milionė meshkuj dhe po aq femra.


Burimi: Censuset
Analiza dhe Komentet: ODA


Pėr moshat e ndryshme, raporti varion. Pėr shqiptarėt nėn 14 vjeē, nė vitin 2001 kishte 105 meshkuj pėr 100 femra, tendencė qė duket se ėshtė thelluar nė vitin 2011, kur kishte 109 meshkuj pėr 100 femra.


Burimi: Censuset
Analiza dhe Komentet: ODA

Pėr grupmoshėn 15-29 vjeē, nė vitin 2001 nė Shqipėri kishte 356 mijė meshkuj dhe 382 mijė femra ose 94 meshkuj pėr 200 femra. Nė vitin 2011, raporti ėshtė pėrmbysur, pasi popullata banuese pėrbėhej nga 363 mijė meshkuj dhe 341 mijė femra ose 106 meshkuj pėr 100 femra.

Pėr grupmoshėn 30-45 vjeē, nė vitin 2001 kishte 322 mijė meshkuj dhe 328 mijė femra me raport 98 meshkuj pėr 100 femra. Nė vitin 2011 raporti pėr kėtė grupmoshė qe 91 meshkuj pėr 100 femra, duke reflektuar diferencat e vėrejtura nė vitin 2001 pėr grupmoshėn 15-29 vjeē.

Pėr grupmoshėn 45-65 vjeē, raporti nė vitin 2001 qe 100 meshkuj pėr 105 femra ndėrsa nė vitin 2011 qe 99 meshkuj pėr 100 femra.  Pėr grupmoshėn mbi 65 vjeē, nė vitin 2001 kishte 88 meshkuj pėr 100 femra ndėrsa nė vitin 2001 pati 91 meshkuj pėr 100 femra.

Diferencat mes numrit tė meshkujve dhe femrave pėr fėmijėt pėrcaktohen nė shkallė tė gjerė nga lindshmėria mė e lartė e meshkujve. Pėr grupmoshat 15-45 vjeē, numri mė i vogėl i femrave i dedikohet nė shkallė tė gjerė emigrimit, i cili ka qenė masiv dhe ka prekur mė shumė meshkujt se sa femrat.

Pėr moshat e mėdha, mbipopullimi i femrave vjen si pasojė e jetėgjatėsisė mė tė madhe tė tyre nė krahasim me meshkujt.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Gjergj Erebara