Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Popullsia sipas grupmoshave. Censuse 2001 / 2011.

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi popullsinė sipas grupmoshave. Tė dhėnat janė nga Instituti i Statistikave, pėrkatėsisht censusi i kryer nė prill 2001 dhe censusi i kryer nė tetor 2011.

Tė dhėnat pėr popullsinė sipas grupmoshave mblidhen nga dy burime: regjistri civil dhe censusi. Regjistri civil shėnon lindjet dhe vdekjet dhe rrjedhimisht krijon tė dhėnat pėr popullsinė sipas grupmoshave. Por regjistri civil nuk shėnon aktualisht shqiptarėt qė janė larguar nė emigrim. Censusi numėron popullsinė njė mė njė dhe rrjedhimisht krijon njė tė dhėnė mė tė saktė se sa regjistri civil nė rastin e Shqipėrisė. Nė disa vende regjistri civil shėnon tė dhėna pėr migrimin dhe emigrimin, por ky nuk ėshtė rasti i Regjistrit Kombėtar tė Gjendjes Civile pėr Republikėn e Shqipėrisė.

Statistikat e disponueshme. INSTAT ka publikuar tė dhėnat pėr popullsinė sipas grupmoshave pėr vitet 2001 dhe 2011. Kėto statistika sipas grupmoshave raportohen me intervale pesėvjeēare, si p.sh  0 deri nė 4 vjeē, 5 deri nė 9 vjeē, 10 deri nė 14 vjeē e me rradhė. Statistikat raportohen pėr totalin e popullsisė, pėr popullsinė sipas gjinisė dhe pėr popullsinė sipas vendbanimit nė kategoritė urbane dhe rurale.


Analiza dhe Komentet: ODA
Burimi: Censuset


Pėr efekt tė thjeshtėzimit tė analizės, Open Data i ka grumbulluar tė dhėnat pėr grupmoshat 0 deri nė 14 vjeē, 15 deri nė 64 vjeē dhe 65 vjeē e lartė. Grupi i parė 0 deri 14 dhe i tretė mbi 65 vjeē, pėrbėjnė pjesėn joaktive tė shoqėrisė nė tregun e punės. Grupi i mesėm, me moshėn 14 deri 64 vjeē tregon popullatėn nė moshė pune sipas definicionit tė gjithėpranuar nga Organizata Botėrore e Punės ILO. Mosha minimale e punės nė Republikėn e Shqipėrisė, sipas legjislacionit qė rregullon marrėdhėniet e punės ėshtė 14 vjeē, ndėrsa mosha e daljes nė pension, ėshtė 65 vjeē.


Analiza dhe Komentet: ODA
Burimi: Censuset


Popullsia nė Shqipėri qe 3.07 milionė banorė nė vitin 2001 dhe ra nė 2.8 milionė banorė nė vitin 2011, pra me njė rėnie prej 8.8 pėr qind. Por rėnia qe shumė mė e fortė pėr popullatėn nėn 15 vjeē, ndėrsa numri i tė moshuarve mbi 65 vjeē pėsoi njė rritje tė konsiderueshme.

Kėshtu, popullsia 0 deri 14 vjeē nė vitin 2001 qe 890 mijė vetė dhe ra nė 578 mijė vetė mė vitin2011, pra me rėnie prej afro 29 pėr qind. Popullata e femrave nėn 14 vjeē ka pėsuar njė rėnie mė tė madhe se sa popullata e meshkujve, duke reflektuar numrin mė tė lartė tė foshnjave tė gjinisė mashkull tė lindur gjatė kėsaj periudhe.

Popullsia 15-64 vjeē qe 1.94 milionė vetė nė vitin 2001 dhe ra nė 1.9 milionė vetė mė 2011, pra me njė rėnie prej 1.8 pėr qind. Raporti meshkuj-femra pėr kėtė pjesė tė popullsisė ėshtė afėrsisht i barabartė, 961 mijė meshkuj dhe 978 mijė femra. Pėr popullatėn nė moshė riprodhuese, e cila pėrfshin si pėrkufizim popullatėn 15-45 vjeē, raporti meshkuj/femra ėshtė afėrsisht i barabartė, ndėrsa i ndarė nė pesėvjeēarė, ka njė diferencė tė konsiderueshme pėr moshat 30-44 vjeē, gjė qė sugjerohet se ka ndodhur si pasojė e shkallės mė tė lartė tė emigrimit tė meshkujve.

Popullsia mbi 65 vjeē u rrit nga 231 mijė vetė nė vitin 2001 nė 317 mijė nė vitin 2011, me rritje prej 37 pėr qind. Pėr moshėn mbi 65 vjeē, raporti meshkuj femra ėshtė 91 meshkuj pėr 109 femra pėr tė gjithė Shqipėrinė.


Analiza dhe Komentet: ODA
Burimi: Censuset


Nė vitin 2011, 20.7 pėr qind e shqiptarėve qenė mė pak se 14 vjeē, 68 pėr qind qenė mes 15 dhe 64 vjeē dhe 11.3 pėr qind qenė mbi 65 vjeē.


Analiza dhe Komentet: ODA
Burimi: Censuset


Nė vitin 2001, popullsia nėn 14 vjeē, zinte 29.3 pėr qind tė totalit, ajo 15-64 vjeē qe 63.2 pėr qind e totalit dhe popullsia mbi 65 vjeē qe 7.5 pėr qind e totalit.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Gjergj Erebara