Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Inflacioni sipas grupeve kryesore tё tё mirave dhe sherbimeve

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me inflacionin mujor tė ndarė sipas grupeve kryesore tė tė mirave dhe shėrbimeve nė tregun shqiptar. Grupet kryesore tė kėtyre tė mirave dhe shėrbimeve janė: “Ushqime dhe pije joalkoolike”; “Pije alkoolike dhe duhan”; “Veshje dhe kėpucė”; “Qira, ujė, lėndė djegėse dhe energji”; “Mobilim, pajisje shtėpiake dhe mirėmbajtjeje”; “Shėndeti”; “Transporti” dhe “Komunikimi”.

Konkretisht grupi kryesor “Ushqime dhe pije joalkoolike” dhe grupi tjetėr “Pije alkoolike dhe Duhan” kanė kėtė paraqitje tė inflacionit nė periudhėn pėr tė cilėn po flasim:


Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   


“Ushqime dhe pije joalkoolike” hyjnė tek grupi i tė mirave tė domosdoshme, ndėrsa “Pije alkoolike dhe duhan” tek tė mira luksi ndaj dhe vėnia e kėtyre grupeve pėrballė njėri – tjetrit ėshtė mjaft interesante. Logjikisht grafiket e inflacionit do kenė ndryshime tė dukshme. Vihet re njė ulje nė vlera negative e inflacionit tė “Ushqime dhe pije joalkoolike” deri nė pothuaj -2% pėr periudhėn mars – qershor 2012, ndėrkohė qė pėr “Pije alkoolike dhe duhan” kjo ulje ka qenė nė vlera mė tė vogla mė pak se -0.5% ēka vėrteton akoma mė shumė atė qė thamė mė sipėr.  Periudha e mėvonshme pasohet me ngritje ulje shkaktuar nga faktorė tė tjerė tė politikės monetare dhe jo vetėm.

Grafiket mė poshtė do e zhvendosin analizėn tonė tek tre grupe tė tjera: “Veshje dhe kėpucė”; “Qira, ujė, lėndė djegėse dhe energji”; “Mobilim, pajisje shtėpiake dhe mirėmbajtjeje”.


Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   


Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   


Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Kėto tre grupe i lidh njėri me tjetrin fakti qė janė tė mira dhe shėrbime qė renditen pas “Ushqime, pije alkoolike ose jo dhe duhan” pėr nga domosdoshmėria qė ka njeriu pėr to. Kėto tė mira gjithashtu kanė shumė zėvendėsues ndaj dhe ndikimi i inflacionit tek to ndryshon. Luhatjet e inflacionit siē shihet dhe nė grafikėt mė sipėr janė tė mėdha.

Ajo ēka mė duket interesante ėshtė fakti qė “Veshje dhe kėpucė” ndryshon nė kah tė kundėrt me dy grupet e tjera. Nėse ne periudhėn mars – shtator 2012 pėr grupin e parė kemi ulje tė ndjeshme tė inflacionit deri nė -0.8%, dy grupet e tjera pėsojnė rritje deri nė pothuaj 0.5%. 

Gjashtė grupet nė vazhdim paraqesin inflacionin mujor pėr periudhėn shkurt 2012 – shkurt 2013 pėr shėrbime tė ndryshme si: “Shėndeti”; “Transporti” dhe “Komunikimi”.


Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise   
Komente dhe Analiza: ODA   

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci