Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Mbajtesit e borxhit tё brendshem 2012

7 vite mė parė
share()?>
Stoku i borxhit tė brendshėm publik ndahet mes Bankės sё Shqipėrisė, Raiffeisen, Bankave tё tjera, Institucioneve Jobanka dhe Individėve. Open Data Albania ka pėrditėsuar tё dhėnat lidhur me mbajtėsit e borxhit tė brendshėm edhe me tė dhėnat e vitit 2012. Edhe gjatė 2012-ёs shihet njė tendencė pozitive e rritjes sё numrit tё pjesёmarrёsve nė tregun primar tė letrave me vlerė tė Qeverisė. Mė konkretisht vihet re njė tendencė nė rritje e peshės sė institucioneve Jobanka dhe veēanėrisht Individėve.

Tabela dhe grafiku mё poshtė paraqesin vlerėn nė milion lek tė mbajtėsve tė borxhit tė brendshėm pėr periudhėn 2008-2012:


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA

Ashtu si dhe nė vitet e mėparshme Sektori Bankar zė peshėn kryesore me 79.43% duke lёnё pas Individėt me 14.48% dhe Sektorin Jobankar me 6.09%. Kjo mund tė shihet mjaft qartė dhe nė tabelėn e mėposhtme ku paraqitet pesha e secilit sektor si mbajtės tė borxhit tė brendshėm:


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA


ODA kёtё pёrditёsim e ka fokusuar mё shumё nё paraqitjen e vitit 2012. Ndaj dhe me poshtё kemi paraqitur njё raport tё mbajtёsve tё borxhit tё brendshėm pёr vitin 2012 tё ndarė sipas tre mujorėve. Luhatjet nė pėrqindje gjatė kėtij viti nuk janė tė mėdha nga tre mujori nė tre mujor. Banka e Shqipėrisė ka njė luhatje nė intervalin 11.47% - 14.03%, Banka Raiffeisen nga 27.25% nё 31.19%, Bankat e tjera 37.02% - 38.89%, Sektori Jobankar 4.07% - 7.93% dhe Individёt nga 13.3% nё 17.05%. Pra luhatjet ne secilin sektor nuk i kalojnё 4%.

Nё tabelėn mė poshtė paraqitet pikėrisht ky ndryshim ne raportin e mbajtėsve tė borxhit tė brendshėm sipas tre mujorėve pėr vitin 2012:


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA


Nė njė mёnyrё mё tё lehtё pёr t’u perceptuar virtualisht pesha e secilit prej zėrave tė mbajtėsve tė borxhit tė brendshėm pėr vitin 2012 do tė ishte si mė poshtė:


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci