Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Financimi nga Buxheti i Shtetit pėr 'Ish tė pėrndjekurit politik' nė vitet 2005-2013

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi mbėshtetjen financiare qė ka dhėnė Buxheti i Shtetit pėr “Ish tė pėrndjekurit politik” qė nga viti 2005, nė vlerė totale dhe si pėrqindje ndaj PBB-sė. Pėr kėtė arsye u morėn nė shqyrtim Tabelat Fiskale tė Buxhetit tė Konsoliduar, njohur si Tabela nr.6 e Ligjit tė Buxhetit, nė tė cilėn fondet pėr kėtė kategori zėnė njė vend tė veēantė nė seksionin e Shpenzimeve Totale.

Pėr tė plotėsuar akoma mė shumė analizėn, u studiua jo vetėm Buxheti Fillestar i miratuar pėr ēdo vit, por pėr vitet nė tė cilat mund tė siguroheshin tė dhėnat, u morėn parasysh edhe Buxheti Shtesė, Buxheti i Rishikuar, Akti Normativ i Buxhetit dhe Buxheti Faktik.

2005-a ėshtė viti i parė nė tė cilin fondet pėr “Ish tė pėrndjekurit politikė” dalin si zė mėnjanė nė buxhet. Gjatė kėtij viti, shuma e parashikuar ishte 260 milionė lekė apo rreth 0.028% e PBB-sė. Vihet re se me kalimin e viteve, shuma e parashikuar ka ardhur pėrgjithėsisht nė rritje, pėr tė arritur kulmin nė vitin 2009. Kėshtu, gjatė vitit 2006, mbėshtetja e buxhetit pėr kėtė kategori u rrit me 53% krahasuar me vitin 2005 dhe nė tė njėjtat nivele ngeli edhe gjatė vitit 2007.

2008-a ishte viti i cili shėnon njė rritje tė theksuar tė fondeve, duke shkuar nė rreth 0.1% tė PBB-sė. Viti 2009 vijon kėtė rritje, me dyfishim tė mėtejshėm tė fondeve duke arritur nė vlerėn 2 miliardė lekė apo 0.173% tė  PBB-sė.

Rritja e shpenzimeve buxhetore gjatė 2009-s si pasojė e tė ardhurave nga privatizimi i OSSH-sė, bėri qė fondet e parashikuara pėr “Ish tė pėrndjekurit politikė” tė shkonin nė 3.17 miliardė, shifra mė e lartė e dhėnė ndonjėherė nga buxheti pėr kėtė kategori. Pas kėtij momenti, vihet re njė konstante nė nivelin e buxhetuar prej 2 miliardė lekėsh pėr vitet 2010 dhe 2011, ndonėse Shpenzimet Totale tė buxhetit ishin nė rritje. Viti 2012 shėnon njė rėnie prej 15% tė financimit , duke e ēuar mbėshtetjen pėr “Ish tė pėrndjekurit politik” nė 0.122% tė PBB-sė, niveli mė i ulėt qė prej vitit 2008.

Megjithatė, pavarėsisht mbėshtetjes nė rritje tė Buxhetit Fillestar gjatė viteve 2005-2009, realizimi faktik i tyre nuk ka qenė nė nivelin 100%. Kėshtu, realizimi faktik deri nė muajin nėntor pėr vitin 2007, ishte  50% apo 200 milionė lekė nga 400 milionė qė ishin parashikuar nė fillim tė vitit. Nė tabelėn fiskale qė i referohet tė dhėnave faktike pėr 12 muajt pėr vitin 2007, zėri pėr “Ish tė pėrndjekurit politikė” nuk shfaqet , duke mos lejuar gjykimin mbi realizimin total tė kėtyre shpenzimeve deri nė fund tė vitit. 2008-a ėshtė viti nė tė cilin ėshtė realizuar 100% shuma e parashikuar nė Buxhetin Fillestar.

Ndėrkohė, viti 2009, i cili paraqitet nė pamje tė parė shumė mbėshtetės pėr kėtė katėgori, e kishte realizimin rreth 69%. Pra, nga 3.17 miliardė qė ishin fondet pas Rishikimit tė Buxhetit, realizimi faktik ishte vetėm 2.2 milardė. Megjithatė, kjo shėnon gjithsesi nivelin faktik mė tė lartė tė disbursuar nga Buxheti i Shtetit pėr “Ish tė pėrndjekurit politikė”.

Realizimi i ulėt pėr kėtė zė karakterizon edhe vitet e mėtejshme. Nga 2 miliardė lekė tė parashikuara nė Buxhetin Fillestar pėr vitin 2010, realizimi faktik ishte vetėm 1 miliardė lekė apo 50% e buxhetit tė fillimvitit.


Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Gjatė vitit 2011, duket se janė rritur pėrpjekjet krahasuar me njė vit mė parė, pėr tė “mbrojtur” financimin e “ish tė pėrndjekurve politikė” gjatė rishikimit tė buxhetit, por gjithsesi, niveli i realizimit faktik ishte 1.5 miliardė kundrejt 2 miliardėve tė parashikuar nė fillim tė vitit apo 75%.

Pavarėsisht se tė dhėnat faktike tė Buxhetit pėr vitin 2012 nuk kanė dalė akoma, tė dhėnat fillestare tė Thesarit flasin pėr njė realizim 100% tė tyre qė nė muajin Nėntor. Akoma mė tej, presioni pėr shlyerje tė shpejtė tė detyrimeve ndaj Ish tė pėrndjekurve politikė, ka bėrė qė pėr vitin 2013, Qeveria tė parashikojė 3 miliardė lekė nė buxhet apo rreth 76% mė shumė se nė nė vitin 2012.

Megjithatė, duke mbajtur parasysh nivelin e realizimit ndėr vite tė kėtij zėri si dhe faktin e njė viti elektoral, duhen pritur tė paktėn raportimet e 6-mujorit pėr tė gjykuar mbi angazhim real tė buxhetit pėr shlyerjen e detyrimeve ndaj kėsaj shtrese. 


Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe pėrpunimi: ODA2005 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/5_tabelat_ligji_nr_9339_date_21_12_2004_458_1.pdf

2006 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/Buxheti_dhe_Paketa_Fiskale_2006_474_1.php

2007 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/5_buxheti_2007_tabelat_kuvendi_399_1.xls

2008 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/4_buxheti_2008_tabelat_kuvendi_362_1.xls

2008 Buxheti Shtese:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/3_buxheti_2008_suplementar_tabelat_km_368_1.xls

2009 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/7_buxheti_2009_tabelat_kuvendi_350_1.xls

2009 BUxheti i Rishikuar dhe Akti Normativ:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/2_buxheti_2009_akt_normativ_tabelat_kuvendi_345_1.xls

2010 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/buxheti_2010_tabelat_e_miratuara_ne_kuvend_141209_306_1.xls

2010 Buxheti i Rishikuar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/3_tabelat_e_buxhetit_te_rishikuar_2010_korrik_303_1.xls

2010 Akti Normativ:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/tabela_1_akti_normativ_2010_1711_1.xls

2011 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/buxheti_2011_tabelat_kuvendi_1766_1.xls

2011 Buxheti i Rishikuar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/buxheti_2011_tabelat_kuvendi_1766_1.xls

2012 Buxheti Fillestar:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/buxheti_2012_tabelat_kuvendi1_2890_1.xls

2007 Faktik:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/treguesit_fiskale_sipas_buxhetit_te_konsoliduar_nentor_2007_1225_1.pdf

2008 Faktik:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/treguesit_fiskale_12_mujor_2008_757_1.pdf

2009 Faktik:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/treguesit_fiskale_12_mujor_2009_2_2735_1.pdf

2010  Faktik:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/treguesit_fiskal_14_12_m_2010_23_05_2011_2228_1.pdf

2011 Faktik:

http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/12_2011_treg_fiskalk_6_dt_28_05_2012xls_3445_1.pdf
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.