Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Bilanci Tregtar i Energjisė Elektrike 2007-2012

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė energjisė elektrike nė Shqipėri gjatė viteve 2007-2012. Raporti bazohet nė tė dhėnat e ERE (Enti Rregullator i Energjisė) dhe INSTAT.

Importet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė blera/kryera nga jashtė vendit.

Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė shitura/kryera jashtė vendit.

Nė rastet kur prodhimi vendas i energjisė elektrike nuk pėrmbush nevojat, atėhere institucionet pėrkatėse janė tė detyruara ta importojnė energjinė e munguar. Gjithashtu njė praktikė e tregut tė energjisė elektrike ėshtė edhe shkėmbimi i energjisė nė rastet kur nevojat janė tė ndryshme krahasuar me prodhimin meqė energjia nuk mund tė depozitohet.

Shqipėria importon gjatė periudhave tė thatėsirės (muajt qershor-shtator), dhe eksporton gjatė muajve kur prurjet e shirave janė tė mėdha (tetor – mars).

Nė formė tabelore, sasia nė GWh (Gigavat-orė) dhe vlera (nė mije Euro, bazuar nė tė dhėnat e ERE) e energisė elektrike tė importuar gjatė viteve 2007-2011:


Burimi: ERE
Analiza dhe komentet: ODA

Sikurse mund tė shihet nga tabela, importi i energjisė elektrike ka qėnė nė rėnie nė vitet 2007-2010, por ėshtė rritur ndjeshėm nė vitin 2011.

Viti 2011 pėrbėn vitin me nivelin mė tė lartė nė sasi dhe vlerė tė importeve, ndėrsa viti me cmimin me tė lartė tė importit ėshtė viti 2008.

Gjatė 6-mujorit tė parė tė vitit 2012, sasia e importuar e energjisė elektrike sipas INSTAT rezulton: 1,706.1 GWh.

Nė formė tabelore, sasia nė GWh (Gigavat-orė) e energisė elektrike tė eksportuar gjatė viteve 2007-2011:


Burimi: ERE
Analiza dhe komentet: ODA

Sikurse mund tė shihet nga tabela, eksporti i energjisė elektrike ka ardhur nė rritje nė periudhėn 2008-2010 dhe ėshtė ulur ndjeshėm nė vitin 2011. Gjatė 6-mujorit tė parė tė vitit 2012, sasia e eksportuar e energjisė elektrike sipas INSTAT rezulton: 297.8 GWh.

Viti 2010 pėrbėn dhe vitin mė tė mirė nga ana e bilancit tregtar tė energjisė (eksporte minus importe), i vetmi nė 6 vitet e fundit ku eksportet janė tė mėdha se importet.

Ndėrkohė viti 2011 ėshtė njė ndėr vitet mė negative pėr shkak tė sasisė sė madhe tė energjisė tė importuar dhe bilancit tregtar negativ.

Grafikisht bilanci tregtar, paraqitet nė grafikun e mėposhtėm:


Burimi: ERE
Analiza dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA