Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Import -Eksporti i Drithrave 2010-2012

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi importet dhe eksportet e drithrave nė Shqipėri gjatė viteve 2010-2012. Raporti bazohet nė tė dhėnat e INSTAT. Importet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė blera/kryera nga jashtė vendit. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė shitura/kryera jashtė vendit. Kategoria drithra, pėrbėhet nga produkte si: gruri, misri, thekra, etj.Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODASikurse mund tė shihet nga tabela, importi i drithrave ėshtė rritur nė 2011, dhe ėshtė ulur nė 2012 (nė sasi dhe vlerė).


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA

Sikurse mund tė shihet nga tabela, eksporti i drithrave ėshtė rritur nė 2011, dhe ėshtė ulur nė 2012 (nė sasi dhe vlerė). Gjithashtu vihet re se eksportet  e drithrave janė thuajse tė papėrfillshme krahasuar me importet (dhe nevojat e vendit). Lidhur me destinacionin e eksporteve, e gjithė sasia e drithit tė eksportuar gjatė viteve tė fundit ka qėnė drejt Kosovės.

Pėrsa i pėrket origjinės sė importeve tė drithrave, ato paraqiten nė sasi dhe vlerė sipas tabelės sė mėposhtme (Vlera ne ton):


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA

Importi I drithrave sipas shteteve (ne milion lek)


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA

Pjesa mė e madhe e importit tė drithit vjen nga Rusia (57%), e ndjekur nga Serbia (10%), Franca (8%), Kroacia (6%) dhe Italia (3%). Grafikisht:


Burimi: INSTAT
Analiza dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA