Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Fitues Hackathon Albania 2012 - Maratona Shqiptare e Inteligjencės dhe Kreativitetit

8 vite mė parė
share()?>
Instituti Shqiptar i Shkencave (AIS), organizoi nė datė 15 dhjetor Hackathon Albania 2012. Kjo maratonė e inteligjencės dhe kreativitetit zhvillohet pėr herė tė dytė nė vendin tonė si pjesė e projektit Open Data Albania. Nė kėtė maratonė spikatėn tė rinj, kryesisht gjimnazist dhe student tė cilėt sollėn aplikacione me tė dhėna dhe dije tė hapura (open data dhe open knowledge). Ndėr  njėzet e pesė konkurrent tė ndarė nė nėntė grupe, fitues u shpallėn tre aplikacione tepėr novatore tė cilat shėnojnė ide dhe modele qė stimulojnė ndryshim nė fushat ku ato zbatohen.
 
Fitues i Ēmimit “Open Data Albania” u shpall aplikacioni me titull: Way to Independence / Rruga drejt pavarėsisė. Grupi i punės qė punoi pėr kėtė aplikacion pėrbėhet nga katėr djem tė rinj tė talentuar tė moshave 15 deri 19 vjeē Aldo Leka, Admir Leka, Devis Cami, Elvis Papa. “Rruga drejt Pavarėsisė” ėshtė njė aplikacion qe ka pėr qellim ti mundėsoje pėrdoruesit pėr te zbuluar dhe njohur me mire historinė e Shqipėrisė dhe ngjarjet e rėndėsishme pėr kombin qė janė shėnuar deri nė datėn e Shpalljes sė Pavarėsisė. Programi synon tė prezantojė nė njė mėnyrė shumė tė lehtė historinė tek tė rinj shqiptar apo shtetas tė huaj.  Pėr ketė arsye “Way to Independence / Rruga drejt Pavarėsisė” do publikohet ne anglisht dhe shqip, dhe do pėrhapet ne version desktop-i, web, celular dhe ndoshta ne edhe nė tableta.
 
Ēmimi “World of Difference” ofruar nga Fondacioni Vodafone Albania, u fitua nga aplikacioni me titull Mirėqenia ne Mjediset e Punės. Ky aplikacion erdhi nga tre studente tė profileve sociologji dhe psikologji Elona Ylli, Saniela Ruga, Drilona Mulaj. Nėpėrmjet kėtij aplikacioni ato sollėn njė model pėr vlerėsimin e mirėqenies ne mjediset e punės, dhe njė platforme pėr pėrmirėsimin e mėtejshėm ne format pyetje-pėrgjigje dhe konsultime tė drejtpėrdrejta.

Ēmimi “Inovacion" nė kėtė Maratonė u fitua nga njė student i vitit tė fundit pėr Stomatologji. Tauland Totaj prezantoi njė punim ku nėpėrmjet njė programi titulluar Dental Anasthetic Calculator & Technical Maps (DAC&TM), stafeve mjekėsore qė aplikojnė anestezi lokale gjatė mjekimeve tė pacientėve ju jepet mundėsia tė konsultohen nė mėnyrė matematikore me formula dhe manuale shkencore.  Ėshtė njė sistem i ideuar pėr t’ju ardhur nė ndihmė pėrdoruesve nė fushėn e Stomatologjisė Klinike si dhe mund tė gjejė pėrdorim dhe nė fushėn akademike. Nė kėtė sistem gjendet njė mjedis i pėrshtatshėm pėr tė realizuar pėrpunimin e shumė informacioneve njėkohėsisht pa qenė e nevojshme tė hapen shumė libra dhe tė bėhen llogaritje matematikore, duke shkurtuar kohė dhe duke ofruar mundėsi zgjedhjeje.

Nė Hackathon Albania 2012, si festė e inteligjencės dhe kreativitetit spikatėn dhe shumė aplikime tė tjera ku konkurrentėt sollėn modele inovative pėr zbatim konkret nė fusha tė ndryshme si kontabilitet, gjeo-mjedis, edukim pėr grupe me aftėsi tė kufizuara, open data census etj.

Hackathon Albania tashmė ėshtė njė event i pėrvitshėm duke ju dhėnė mundėsi tė rinjve me ide, njohuri dhe punė tė spikatur tė promovohen duke shėnuar njėkohėsisht edhe njė kontribut pėr shoqėrinė dhe njohuritė nė ambientin ku ne jetojmė.
 
Ky aktivitet zhvillohet nga Instituti Shqiptar i Shkencave AIS nė kuadėr tė Projektit Open Data Albania me donator Open Society Foundations Information Program, Open Society Foundation Albania dhe ShqiperiaCom Shpk. Hackathon Albania 2012 kėtė vit pati mbėshtetjen dhe bashkėpunimin edhe te Fondacionit Vodafone Albania.

Ju mirėpresim ēdo fund viti nė Maratonėn Shqiptare tė Inteligjencės dhe Kreativitetit.


Aranita Brahaj
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :