Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Martesa dhe divorce 1990-2008

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e martesave dhe divorceve tė shėnuara nė regjistrin kombėtar tė gjendjes civile nė vitet 1990 – 2000. Nga tė dhėnat konstatohet se numri i martesave nė kėto vite ka ardhur gradualisht nė ulje ndėrsa numri i divorceve nga viti nė vit nė rritje.

Kėshtu nėse nė vitin 1990 shėnohen njėzete tetėmijė e nėntėqind e nėntėdhjetė e dy martesa nė vitin e fundit objekt hulumtimi numėr ėshtė ulur ndjeshėm me vetėm njėzet e njė mijė e dyqind e nėntėdhjetė martesa.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė raport tė zhdrejtė numri i divorceve prej dymijė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė i shėnuar nė vitin 1990 ka ardhur nė rritje dhe nė 2008-ėn ėshtė tre mijė e gjashtėqind e dhjetė divorce.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndėrkohė njė indikator qė tregon ndryshim tė sjelljes sociale nė vendin tonė ėshtė edhe raporti i martesave pėr njėqindmijė banorė. Nė vitin 1990, pėr njėqindmijė banorė realizoheshin 8.9 martesa, nė vitin 2000 ky indikator ėshtė 6.7.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Po tė shikohet me kujdes numri i divorceve qė kryhen pėr ēdo njėqind martesa konstatojmė se nė total shoqėria shqiptare ka nivel tė lartė divorcesh duke shėnuar tashmė njė tjetėr etapė nė modelin social tė saj. Nė vitin 2008 pėr ēdo njėqind martesa qė realizohen shtatėmbėdhjetė tė tjera pėrfundojnė nė divorce.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj