Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Vdekshmėria nga Sėmundje Tumorale 1993 – 2009

8 vite mė parė
share()?>
Vdekjet nga sėmundjet tumorale pėrbėjnė shtatėmbėdhjetė pėrqind tė rasteve nė mjekėsinė shqiptare. Nė nivelin vdekshmėrie pėr njėqindmijė banorė tumoret kanė shėnuar rritje vit pas viti. Rrija nė vlerė e kėtij treguesi dėshmon politikė shėndetėsore tė pamjaftueshme pėr tė siguruar diagnostikim dhe shėrim.

Pėrkatėsisht grupi i Sėmundjeve Tumorale nė vitin 1993 pėr njėqind mijė banorė shėnonte vdekshmėri nė masėn 60.8 raste. Nė vitin 2009 ky numėr ėshtė rritur dhe mund tė themi sė vdekshmėria pėr njėqindmijė banorė nga sėmundje tumorale nė vitin 2009 ėshtė 82.2.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tek meshkujt tumoret me rrezikshmėri mė tė lartė dhe mė me probabilitet pėr vdekshmėri janė nė lėkurė, mushkri dhe rrugėt urinare. Tek femrat numri mė i lartė dhe rrezikshmėria mė e madhe ėshtė tek kanceri i gjirit, lėkurės dhe sistemit nervor qendror.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Viti me vdekshmėrinė mė tė lartė tumorale pėr njėqindmijė banorė ėshtė vitit 2003 ku shėnohen 95.5 vdekje pėr njėqindmijė banorė. Viti me vlerėn mė tė ulėt ėshtė viti 1994 me 56.6 vdekje.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj