Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri i vdekjeve pėr 100 mijė banorė sipas sėmundjes shkaktare 1993 – 2009

8 vite mė parė
share()?>
Numri i vdekjeve pėr 100 mijė banorė sipas sėmundshmėrisė, ėshtė njė tregues tepėr interesant dhe i rėndėsishėm. Ky tregues ndihmon pėr tė kuptuar jo vetėm sėmundjet qė paraqesin mė tepėr rrezikshmėri pėr popullsinė e njė vendi, por njėkohėsisht edhe problematika qė lidhen me hartimin dhe eficensėn e politikave shėndetėsore.  Pėr tė realizuar kėtė hulumtim Open Data Albania ėshtė bazuar nė tė dhėna statistikore tė INSTAT dhe Ministrisė sė Shėndetėsisė.

Kėshtu nė rastin e vendit tonė mund tė konsiderojmė shtatėmbėdhjetė grupe sėmundjesh shkaktare, dhe sipas tabelės bėhen tė njohura edhe grupet e sėmundjeve nga tė cilat kemi gjithnjė edhe mė pak raste vdekshmėrie. Ndėrkohė mbeten problematike pėr shkak tė trendit rritės numri i vdekjeve pėr njėqindmijė banorė pėr disa sėmundje si dhe ėshtė grupi i Sėmundjeve Tumorale apo grupi i Sėmundjeve tė Aparatit tė Qarkullimit.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pėrkatėsisht grupi i Sėmundjeve Tumorale nė vitin 1993 pėr njėqind mijė banorė shėnonte vdekshmėri nė masėn 60.8 raste. Nė vitin 2009 ky numėr ėshtė rritur dhe mund tė themi sė vdekshmėria pėr njėqindmijė banorė pėr sėmundje tumorale nė vitin 2009 ėshtė 82.2.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Edhe grupi i Sėmundjeve tė Aparatit tė Qarkullimit qė janė probleme tė zemrės dhe enėve tė gjakut, nė kėtė hark kohorė 1993-2009 ka shėnuar rritje. Nė vitin 1993 shėnoheshin 200.1 raste vdekjeje pėr kėtė grup sėmundjesh nė njėqindmijė banorė, ndėrsa nė vitin 2009 ky tregues shėnon 286.2. Kėto tregues pėr dy grupe sėmundjesh me tregues nė rritje tė vdekshmėrisė dėshmojnė nevojėn pėr politika dhe strategji mė tė mira tė kujdesit shėndetėsore.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Interesant ėshtė edhe treguesi i vdekshmėrisė nga simptoma tė papėrcaktuara. Ky tregues dėshmon performancė jo tė kėnaqshme tė sistemit shėndetėsor nė diagnostikim dhe vlerėsim tė rasteve fatale tė vdekshmėrive spitalore.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj